لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

بالا گرفتن بحران کرونا در کره‌شمالی؛ کیم جونگ اون خواستار مبارزه با «مقامات نالایق» شد


کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی
کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی

رسانه های دولتی کره شمالی در روز دوشنبه گزارش کردند که کیم جونگ‌اون، رهبر آن کشور، طی سخنانی خواستار سرکوب و مجازات دولت‌مردانی شد که با سوءاستفاده از قدرت خود، «اقداماتی نامناسب و غیرانقلابی» مرتکب می‌شوند.

رهبر کره شمالی این اظهارات را روز یکشنبه در نشست حزب حاکم کارگران و در جمع مشاوران ارشد خود بیان کرد.

رسانه‌های کره شمالی به جزئیات سخنان کیم جونگ اون و این که منظور او از اقدامات نامناسب و غیرانقلابی چیست، نپرداخته‌اند. این در حالی است که بنا به گزارش‌ها، مشکلات اقتصادی این کشور به موازات شیوع همه گیری کرونا دوچندان شده‌ است.

به گزارش خبرگزاری رسمی مرکزی کره‌شمالی، کیم جونگ‌اون و دیگر سران ارشد حزب حاکم انجام کارزاری گسترده در رابطه با سوءاستفاده از قدرت و نارسایی‌های دیوان‌سالاری و همچنین سرکوب مقامات نالایق را مورد بحث قرار داده‌اند.

کره شمالی اخیراً اذعان کرد که حدود ۴.۵ میلیون شهروند این کشور، معادل بیش از ۱۷ درصد جمعیت ۲۶ میلیونی کره‌شمالی، گرفتار این بیماری شده‌اند. مقامات این کشور که همواره از ارائه آمار دقیق طفره می‌روند تاکید کرده‌اند که ۷۲ نفر از مبتلایان جان باخته‌اند.

مایکل رایان، مدیر برنامه‌های اضطراری سازمان بهداشت جهانی، پیشتر گفته بود که این نهاد بهداشتی به هیچ اطلاعات دیگری فرای اعدادی که رسانه‌های دولتی به طور عمومی گزارش داده‌اند، دسترسی ندارد و تأکید کرد که در دسترسی به داده‌های دقیق و وضعیت واقعی پاندمی در کره شمالی، «مشکلات جدی» وجود دارد.

کره شمالی هیچ کارزار قابل توجهی برای واکسیناسیون کرونا آغاز نکرده است.

با این حال، داده‌های منتشر شده در این ماه نشان می‌دهد که چین در ماه فوریه واکسن‌هایی به ارزش بیش از ۳۱۱ هزار دلار به کشور همسایه خود صادر کرده است.

XS
SM
MD
LG