لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

وزیر جدید امور خارجه کره‌شمالی چهره‌ای آشنا برای واشنگتن است


چو سون هوی، وزیر خارجه جدید کره شمالی (نفر وسط- آرشیو
چو سون هوی، وزیر خارجه جدید کره شمالی (نفر وسط- آرشیو

وزیر خارجه جدید کره شمالی یک دیپلمات زن کهنه‌کار است که به زبان انگلیسی مسلط است و دهه‌ها تجربه مذاکره با آمریکا و دیگر قدرت‌های بزرگ را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد.

رسانه‌های دولتی کره شمالی روز شنبه از انتخاب چو سون هوی به عنوان نخستین زنی که به سمت وزیر امور خارجه این کشور انتخاب می‌شود، خبر دادند.

سون هوی با این‌که کره شمالی در سال ۲۰۱۹ از مذاکرات هسته‌ای خارج شد و دعوت‌های مکرر دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای گفتگو را نادیده گرفته است، نقشی فعال در این مذاکرات داشت.

کره شمالی ۳۱ موشک بالستیک در سال جاری پرتاب کرده است که رکورد قبلی ۲۵ موشک در سال ۲۰۱۹ را شکسته است. آژانس بین المللی انرژی اتمی این هفته اعلام کرد که کره شمالی در حال آماده شدن برای انجام یک آزمایش هسته‌ای دیگر است.

تحلیلگران سیاسی اما با توجه به سابقه این دیپلمات، گمان می‌کنند که انتصاب او به این سمت نشان‌دهنده تمایل کره شمالی برای گفتگو با واشنگتن است.

وزیر امور خارجه جدید کره شمالی، دختر چو یونگ ریم نخست‌وزیر سابق این کشور است و به صراحت کلام شهرت دارد.

او زمانی مایک پنس، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا را یک شخصیت سیاسی «بی‌خاصیت» خطاب کرده بود که گفته می‌شود این اظهارنظر او از دلایل اصلی تصمیم دونالد ترامپ برای لغو موقت اولین نشست خود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بود.

ترامپ و کیم سرانجام در ژوئن سال ۲۰۱۸ در سنگاپور ملاقات کردند و در آنجا توافق کردند که در راستای خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره کار کنند. آنها دو نشست دیگر نیز در سال ۲۰۱۹ برگزار کردند.

خانم چو سون هوی نقش مهمی در آن مذاکرات و همچنین در مذاکرات میان مقامات آمریکایی و کره شمالی ایفا کرد.

او همچنین در گفتگوهای غیررسمی با دیپلمات‌ها و کارشناسان نقش مهمی ایفا کرده‌است. روری دنیلز، کارشناس روابط خارجی آسیا، که مسئول هماهنگی این گفتگوها بود به صدای آمریکا گفت که این تعاملات سیاسی، چو سون هوی را تبدیل به چهره‌ای آشنا در واشنگتن کرد.

دنیلز، وزیر امور خارجه جدید کره شمالی را «سرسخت» توصیف می‌کند اما می‌گوید که او «تندرو» نیست.

چو در اوایل کار خود در مذاکرات شش جانبه بین کره شمالی و پنج قدرت بزرگ جهانی به عنوان مترجم کار کرد. از آن زمان، به طور پیوسته ارتقا مقام پیدا کرد و در سال ۲۰۱۹ به عنوان معاون اول وزیر امور خارجه منصوب شد.

یک کارشناس امور کره مستقر در واشنگتن که در گفتگوها با دیپلمات کره شمالی شرکت کرده است در گفتگو با صدای آمریکا شخصیت چو را «رنگارنگ» توصیف می‌کند اما تأکید کرده است که او در عین حال می‌تواند متضاد و گستاخانه عمل کند.

او افزود خانم چو تجربه زیادی در تعامل با آمریکایی‌ها دارد اما این به آن معنا نیست که او با ملایمت رفتار می‌کند.

مایکل مدن، کارشناس کره شمالی در «مرکز استیمسون» در واشنگتن می‌گوید انتصاب چو لزوماً به معنای تمایل بیشتر کره شمالی برای تعامل با آمریکا نیست.

مدن گفت: «باید توجه کنیم که چو سون هوی در روابط کره شمالی با چین و روسیه، به ویژه روسیه ، نیز نقش فعالانه‌ای داشته است و انتصاب او بیشتر با فضای ژئوپلیتیکی پس از تهاجم روسیه به اوکراین مرتبط است.»

XS
SM
MD
LG