لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۱

کره شمالی همکاری‌های نظامی آمریکا، ژاپن و کره جنوبی را محکوم کرد


آرشیو
آرشیو

کره شمالی روز یکشنبه ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن را به خاطر تلاش برای تقویت همکاری نظامی سه جانبه خود مورد انتقاد قرار داد و هشدار داد که این اقدامات باعث حرکت این کشور به سوی تقویت توان نظامی پیونگ یانگ می‌شود.

پیونگ یانگ مدت‌ها است که آنچه را که خصومت آمریکا و متحدانش می‌خواند، به‌عنوان یکی از دلایل پیگیری برنامه هسته‌ای خود عنوان می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بیانیه روز یکشنبه کره شمالی در حالی منتشر می شود که همسایگان آن می گویند که پیونگ یانگ خود را برای اجرای اولین آزمایش هسته‌ای خود در پنج سال اخیر آماده کرده‌است.

کره شمالی پیشتر در سال جاری چند آزمایش تسلیحاتی تحریک آمیز انجام داده است.

وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای بدون اشاره به جزئیات گفت: «شرایط حاکم به شدت مستلزم تقویت دفاعی کشور...» است.

کره شمالی به یک نشست سه جانبه میان رهبران آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در حاشیه نشست ناتو در هفته گذشته اشاره کرده است که در آن بر لزوم تقویت همکاری بین این سه کشور برای مقابله با تهدیدات هسته‌ای کره شمالی تاکید شد.

در جریان آن نشست جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که از ادامه آزمایش‌های موشک‌های بالستیک کره شمالی و برنامه‌های آشکار آن برای انجام آزمایش‌های هسته‌ای «عمیقاً نگران» است. رئیس جمهوری کره جنوبی گفت که اهمیت همکاری سه جانبه در مواجهه با برنامه هسته‌ای پیشرفته کره شمالی بیشتر شده است. نخست وزیر ژاپن نیز گفت مانورهای مشترک ضد موشکی برای پیشگیری از تهدیدات کره شمالی اهمیت دارد.

XS
SM
MD
LG