لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

سوءقصد به جان یک فعال سیاسی ایرانی در اربیل


سهراب رحمتی
سهراب رحمتی

سهراب رحمتی، فعال سیاسی اهل بوکان و عضو کانون وکلای اقلیم كردستان عراق، پنج‌شنبه مورد سوءقصد قرار گرفت.

به گزارش سوران خاطری، خبرنگار صدای آمریکا از اربیل، سهراب رحمتی از ناحیه شکم مجروح شده و‌ اکنون در یکی از بیمارستان‌های اربیل است.

سهراب رحمتی به تازگی به صدای آمریکا گفته بود که نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی او را «تهدید به ترور» کرده‌اند.

او‌ وکیل است و چند پرونده ترورهای مرتبط با جمهوری اسلامی‌ در اقلیم کردستان را بر عهده گرفته بود.

سهراب رحمتی اخیرا پرونده ترور بهروز رحیمی، از اعضای حزب حیات آزاد کردستان (پژاک)، را که تیر ۱۴۰۰ در سلیمانیه ترور شد، بر عهده گرفته بود.

متهم اصلی در این پرونده هفته گذشته از سوی دادگاهی در سلیمانیه به حبس ابد محکوم شد.

صدای آمریکا مطلع شده که متهم اعتراف کرده از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی و در ازای پول بهروز رحیمی را ترور کرده است.

همزمان با اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ در ایران که پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد روی داد، سپاه پاسداران به بهانه ارتباط اعتراضات ایران با احزاب کُرد ایرانی در عراق، از جمله پژاک، مواضع این احزاب در خاک عراق را هدف حملات توپخانه‌ای و موشکی قرار داد.

پژاک در سال ۱۳۸۸ در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت. آمریکا سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را یک گروه‌ تروریستی می‌داند.

این در حالی است که احزاب کرد در همان زمان اتهامات جمهوری اسلامی را رد کرده‌اند.

آرش صالح، نماینده حزب دموکرات کردستان ایران، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «حزب دموکرات کردستان ایران هیچگاه از خاک عراق برای هیچ نوع فعالیت نظامی علیه جمهوری اسلامی استفاده نکرده است.»

او با اشاره به این که احزاب کُرد در خاک عراق «بیشتر یک حضور سیاسی و غیرنظامی» دارند، گفت دولت عراق مسئول حفاظت از جان این فعالان سیاسی پناهنده در خاک عراق و خانواده‌های آنها است.

صلاح بایزیدی، نماینده حزب کومله کردستان ایران در آمریکا، نیز پیشتر در همین ارتباط به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود: «سال‌ها است حملات موشکی و ترور فعالان مدنی و سیاسی کُرد ایرانی ادامە دارد و حالا یک سال بعد از انقلاب زن زندگی آزادی جمهوری اسلامی از خیزش عمومی دوبارە در ایران وحشت دارد.»

XS
SM
MD
LG