لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۷

حمله به پایگاه هوایی اربیل؛ پنتاگون: خسارت جزئی بود


ژنرال پت رایدر، سخنگوی پنتاگون
ژنرال پت رایدر، سخنگوی پنتاگون

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز پنجشنبه چهارم آبان، از حمله به پایگاه هوایی اربیل در عراق خبر داد و گفت که این حمله تلفات جانی نداشته و تنها خسارت جزئی به تاسیسات وارد شده است.

ژنرال پت رایدر، سخنگوی پنتاگون، از اشاره به این موضوع که کدام گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی مسئول حملات اخیر به پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه هستند، خودداری کرد.

او تنها گفت که دست کم ۱۲ حمله در عراق و چهار حمله در سوریه رخ داده است و ۲۱ پرسنل آمریکایی طی دو حمله جداگانه در حدود ۱۰ روز قبل مجروح شدند.

گروه های نیابتی جمهوری اسلامی در عراق و سوریه پیشتر گفته بودند که به دلیل حمایت آمریکا از اسرائیل، به پایگاه های ان کشور حمله خواهند کرد. این موضوع با واکنش شدید مقام های ایالات متحده مواجه شده است.

در این حال، پنتاگون اعلام کرد که دو تأسیسات مرتبط با شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در شرق سوریه را هدف قرار داده است. این تأسیسات توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و گروه های شبه نظامی وابسته به آن استفاده می‌شد.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، این حملات را «دفاع از خود» دانست و تأکید کرد که این اقدامات جدا از درگیری جاری در غزه است.

وی به طور مستقیم جمهوری اسلامی را به نقش داشتن در حملات به نیروهای آمریکایی متهم کرد و گفت: «ایران می‌خواهد دست خود را پنهان کند و نقش خود را در این حملات علیه نیروهای ما انکار کند. ما به آنها اجازه نمی دهیم.»

آقای آستین همچنین وعده داد که در صورت ادامه حملات توسط گروه های نیابتی جمهوری اسلامی، حملات بیشتری از سوی آمریکا انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG