لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

عراق دستور تعقیب عاملان حملات به پایگاه‌های نظامی ائتلاف بین‌المللی را صادر کرد


 محمد سودانی، نخست وزیر عراق.
محمد سودانی، نخست وزیر عراق.

سخنگوی ارتش عراق روز دوشنبه، اول آبان، گفت که محمد سودانی، نخست وزیر این کشور به نیروهای امنیتی دستور داده است که عاملان حملات به پایگاه‌های نظامی مشاوران ائتلاف بین‌المللی را تعقیب کنند.

این دستور پس از افزایش حملات موشکی و پهپادی اخیر علیه پایگاه‌های نظامی عراق که میزبان نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای بین‌المللی است، صادر شد.

به گزارش رویترز، سودانی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت: «حمله‌هایی که پایگاه‌های عراقی را هدف قرار می‌دهند که مشاوران ائتلاف بین‌المللی در عراق در آنها مستقر هستند، غیرقابل قبول است. آنها بر اساس دعوت دولت عراق در اینجا هستند.»

در کمتر از یک هفته، سه پایگاه نظامی از جمله عین الاسد در غرب عراق، یک پایگاه نظامی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد و یک پایگاه در ناحیه حریر در شهر اربیل در شمال عراق با پهپادها و راکت‌های کاتیوشا هدف قرار گرفتند.

مقامات امنیتی عراق می‌گویند که دستور نخست وزیر با هدف تشدید «اقدامات امنیتی پیشگیرانه» برای جلوگیری از حملات بیشتر به سه پایگاه نظامی عراق که میزبان نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای بین‌المللی هستند، صادر شده است.

گروه‌های مسلح عراقی مورد حمایت جمهوری اسلامی تهدید کردند که اگر واشنگتن برای حمایت از اسرائیل علیه حماس در غزه مداخله کند، منافع آمریکا را با موشک و پهپادها هدف قرار خواهند داد.

از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و شبه نظامیان حماس تحت حمایت جمهوری اسلامی در غزه، حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه افزایش یافته است.

ایالات متحده ۲۵۰۰ سرباز در عراق و بیشتر از ۹۰۰ سرباز در سوریه دارد که مأموریت آنها مشاوره و کمک به نیروهای محلی در مبارزه با دولت اسلامی است که در سال ۲۰۱۴ بخش‌هایی از خاک دو کشور را تصرف کرده بود.

وزارت امور خارجه ایالات متحده در یک هشدار امنیتی در روز یکشنبه به کارکنان غیرضروری خود در سفارت این کشور در بغداد و کنسولگری آمریکا در اربیل دستور داده است عراق را ترک کنند.

این دستورالعمل «به دلیل افزایش تهدیدات امنیتی علیه کارکنان و منافع آمریکا» صادر شده است.

این وزارتخانه همچنین توصیه سفر خود را به سطح چهار، بالاترین سطح ممکن، رساند و به شهروندان آمریکایی هشدار داد که به عراق سفر نکنند.

این دستور همزمان با اقدامات آمریکا برای افزایش نیروهای بازدارنده در منطقه و نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز یکشنبه در مصاحبه با ان‌بی‌سی گفت که تنش از سوی جمهوری اسلامی وجود دارد اما «در صورتی که نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی به منافع آمریکا در منطقه حمله کنند با پاسخ قاطع روبرو خواهند شد.»

سفارت های آمریکا و بریتانیا در بیروت هم پنجشنبه گذشته دستورالعمل‌های مشابهی را صادر کرده و به شهروندانشان توصیه کردند به دلیل تشدید تنش‌های مرزی اسرائیل و حزب‌الله لبنان، تا زمانی که پروازها «در دسترس هستند»، لبنان را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG