لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۵

اختصاصی | تناقض در پرونده قتل مهرجویی و محمدی‌فر؛ ایجاد «محدودیت» برای خبرنگاران


داریوش مهرجویی، وحیده محمدی‌فر
داریوش مهرجویی، وحیده محمدی‌فر

یک منبع مطلع در ایران که پرونده قتل داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر را از نزدیک دنبال می‌کند، با تأکید بر تناقض‌های موجود در این پرونده به صدای آمریکا گفت که خبرنگاران از حرف زدن با خانواده‌های متهمان منع شده‌اند.

این منبع آگاه روز دوشنبه اول آبان به بخش فارسی صدای آمریکا گفت «می‌گویند کریم» متهم ردیف اول «در بازداشت خودکشی کرده» و برادرش که «شب بچه‌اش را برده بوده دکتر»، بعد «بچه‌اش را گذاشته در خانه و آمده مهرجویی را کشته»، در حالی که این ادعا پرسش برانگیز است.

او همچنین به صدای آمریکا گفت که «دو متهم دیگر زیر ۱۸ سال دارند» و ادعاهای مقامات متناقض است، و در این حال «تعداد محدودی خبرنگار رسانه‌های خودی را گذاشتند بروند محل جرم را ببینند» و اتفاقا این تناقض‌ها «از گزارش‌های همان‌ها» مشخص شده است؛ «اگر راست می‌گویند، بگذارند خبرنگاران با خانواده متهمان حرف بزنند» و «اجازه بدهند روزنامه‌نگاران صحنه قتل را ببینند.»

این منبع مطلع همچنین تأکید کرد که تشریح «صحنه قتل» و «بازسازی آن پر از تناقض است» و «در حالی که برای خبرنگاران محدودیت ایجاد کرده‌اند، حرف‌های ضد و نقیض می‌زنند.»

به گفته او، اطلاع‌رسانی درباره قتل مهرجویی و محمدی‌فر «انحصاری شده» و رسانه‌هایی از جمله «خبرگزاری میزان متعلق به قوه قضاییه و رسانه امنیتی مشرق‌نیوز» اخبار را مخابره می‌کنند.

این منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که مقامات قضایی و اطلاعاتی «با استفاده از رسانه‌ها عملیات فریب خود را پیش بردند» و پس از «افکارسنجی، همه رسانه‌ها را محدود کردند» و «رسانه‌ها نیز متأسفانه بازی خوردند.»

این فرد مطلع به مواردی از تناقض‌ها و ایرادهای قانونی - از جمله «اثر دست خونین روی دیوار» که روشن نیست متعلق به وحیده محمدی‌فر است یا قاتل، «اظهارات متهم در صحنه جرم مبنی بر بستن دهان محمدی‌فر» در حالی که روشن نیست «پارچه کجا است»، «حضور نداشتن وکلای متهمان در بازسازی صحنه جرم»، و «حضور هر چهار متهم هم‌زمان برای بازسازی صحنه جرم» - نیز اشاره می‌کند.

او می‌گوید: «گفته شده که پارچه را از دهانش باز کرده‌اند. چطور می‌شود به صحنه جرم دست زد؟ ... مگر نباید هر متهم را جداگانه برای بازسازی به صحنه جرم برد تا تناقض حرف‌های آنها آشکار شود؟» به گفته این منبع مطلع، در عین حال «ضابط مکررا دارد در دهان متهمان حرف می‌گذارد که آنها تکرار کنند.»

خبرگزاری حکومتی «فارس» ۲۳ مهر در گزارشی درباره صحنه قتل اشاره کرده که جای انگشتان خون‌آلود وحیده محمدی‌فر روی در و دیوار اتاق است، در این حال، منبع مطلع به صدای آمریکا می‌گوید در ویدئوی منتشر شده از بازسازی صحنه جرم متهمان گفته‌اند همسر مهرجویی در اتاق پنهان شده بود و «به زور وارد شدیم» و به او «با چاقو ضربه زدیم» و در حالی که رسانه‌های حکومتی ادعا می‌کنند پیام ارسال نشده‌ای در گوشی محمدی‌فر وجود دارد، متهم می‌گوید «ما این جا آمدیم گوشی نداشت.»

بریده گزارش روزنامه فارس درباره پرونده قتل مهرجویی و محمدی‌فر
بریده گزارش روزنامه فارس درباره پرونده قتل مهرجویی و محمدی‌فر

در حالی که این منبع مطلع از محدودیت‌های روزنامه‌نگاران برای تهیه گزارش از این پرونده و حضور گزینشی «خبرنگاران خودی» سخن گفته است، مریم شکرانی، روزنامه‌نگار در ایران، به مواردی از تناقض‌ها و ابهامات در این پرونده اشاره کرده و مهدی کشت‌کار، «مدیرعامل» خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه، در واکنش به اظهارات او نوشته «بنده به عنوان یک خبرنگار که ساعاتی را در جریان تحقیقات پرونده و بازپرسی آن حضور داشته‌ام، توضیحاتی خدمت ایشان به صورت تلفنی اعلام کردم.»

شکرانی با انتشار بریده‌هایی از گزارش‌های رسانه‌ها، در پیام‌رسان ایکس نوشته است: «در فیلم بازسازی صحنه قتل، متهم می‌گوید که از دیوار به داخل پریده‌اند و در باز بوده و وارد هال شده‌اند. تابناک در ۲۹ مهر به نقل از همشهری نوشته که متهم اعتراف کرده وقتی "او (مهرجویی) در را باز کرد من به او حمله کردم." در ثانیه ۱۹ فیلم بازسازی صحنه قتل، متهم توضیح می‌دهد که چگونه از روی دیوار ویلای مهرجویی به داخل پریده‌اند. ضابط به سیم‌خاردارها اشاره می‌کند و می‌پرسد چرا از آن در نرفتید که راحت‌تر بود؟!»

او اضافه کرده است: «متهم می‌گوید "کریم گفت دوربین دارد!" اعتماد در تاریخ ۲۳ مهر از قول منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس نوشته که ویلای مهرجویی دوربین نداشته است.»

این روزنامه‌نگار همچنین با اشاره به بازسازی صحنه قتل، افزوده است: «متهم می‌گوید وارد هال شده‌اند و داریوش مهرجویی رو به تلویزیون نشسته و پشت به ما در حال تماشای فیلم بود. در ثانیه ۴۸ یک متهم در پس‌زمینه فیلم می‌گوید "خواب بود!" این بماند که وقتی مقتول به پشت بوده، قاتلان چگونه متوجه شده‌اند خواب بود، اما در همان لحظه یکی دیگر از متهمان می‌گوید ناگهان بلند شد و به سمت ما آمد! در بازسازی صحنه قتل متهم نشان می‌دهد که وقتی مهرجویی به سمت آنها آمده دو ضربه چوب به جلوی سر وارد کرده در صورتی که اعتماد به نقل از فراز در ۲۳ مهر نوشته پشت سر او کوبیده و له شده و تصاویر نشان می‌دهد که جسد مهرجویی بر خلاف همسرش، با صورت به زمین افتاده است.»

بنا بر گزارش روزنامه شرق، در روند تحقیقات پرونده و بررسی‌های تلفن همراه وحیده محمدی‌فر «کارآگاهان با یک پیام ارسال نشده» به دخترش مونا مهرجویی مواجه شده‌اند که ادعا شده آن پیام «به کشف حقیقت کمک کرد.»

در این گزارش ادعا شده که همسر مهرجویی برای مونا نوشته «کریم اومد تو خونمون تتتتت» اما «فرصتی برای ارسال آن پیدا نمی‌کند و این پیام در حافظه گوشی وی باقی می‌ماند» و «پس از کشف تلفن همراه از یکی از متهمان و بازگشایی قفل آن توسط پلیس به دست آمده است.»

در این حال، برخی کاربران رسانه‌های اجتماعی و کارشناسان و تحلیلگران قتل داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر را یادآور قتل‌های زنجیره‌ای در دهه هفتاد خورشیدی دانسته‌اند.

همچنین، مونا مهرجویی، دختر این دو هنرمند، در مراسم تشییع پیکر آنها تأکید کرد که «قاتلان واقعا میان ما هستند.»

  • خواهرزاده مهرجویی: کودکی‌مان با ضرباتی سهمگین شرحه شرحه شده

ثمین مسگران، خواهرزاده داریوش مهرجویی در مراسم هفتم این کارگردان نامدار که به همراه همسرش وحیده محمدی‌فر به قتل رسید، در کانون کارگردانان سینمای ایران گفت که هر یک از «بچه‌های خانواده مهرجویی» در گوشه‌ای از دنیا «سعی می‌کنیم دستانمان را به هم برسانیم و از کودکی‌مان محافظت کنیم که ناگهان با ضرباتی سهمگین شرحره شرحه شده. کودکی‌ای در آغوش خانواده‌ای گرم و صمیمی، پر از عشق و زیبایی و خلاقیت و رقص و موسیقی، که رهبر ارکسترش دایی داریوش ما بود و بابای مریم و صفا و مونا.»

او با بیان این که بچه‌های این خانواده شانس داشته‌اند با «جادوی سحرانگیز سینما» بزرگ بشوند که «از دریچه دوربین مهرجویی به خانه» آنها راه پیدا کرد و «دریچه‌ای از یک فرهنگ، شعور، و یک شور جمعی» برای گرمای قلب آنها شکفته شد.

پرویز دستمالچی، نویسنده و پژوهشگر، در گفت‌وگو با صدای آمریکا قتل مهرجویی و همسرش را با قتل برخی مخالفان جمهوری اسلامی از جمله شاپور بختیار، آخرین نخست‌وزیر ایران در زمان پادشاهی محمدرضا شاه پهلوی مقایسه کرده که در فرانسه به دست عوامل جمهوری اسلامی ترور شد.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG