لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۸

دیدار معاون رئیس جمهوری آمریکا با قربانیان رژیم کره شمالی در پیونگ چانگ


مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا با چند تن از اتباع کره شمالی که مورد شکنجه و آزار قرار گرفته و از آن کشور گریخته‌اند، ملاقات کرد. «فرد وارمبیر»، پدر «اتو وارمبیر» که پس از آزادی از زندان از کره شمالی درگذشت، نیز به همراه همسرش در این ملاقات حضور داشت.

آقای پنس، «فرد وارمبیر» را قهرمانی خواند که برای آرمان پناهجویان کره شمالی تلاش می‌کند و گفت «فرد وارمبیر و خانواده اش در باره زندگی پسر فوق العاده شان صحبت کرده اند. اتو وارمبیر در کره شمالی زندانی بود و هنگامی که او را آزاد کردند در وضعیتی بود که پس از بازگشت به خانه اش درگذشت. فرد اکنون قهرمانی برای مردم کره شمالی است، که شما در تلاش برای آزادی آنها از کشور گریختید.»

آقای پنس در کره جنوبی گفت، برگزاری رژه نظامی توسط کره شمالی یک روز قبل از مراسم افتتاحیه المپیک، که مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی امیدوار است المپیک صلح باشد، بیانگر این واقعیت است که پیونگ یانگ نمی‌تواند از شرکت در المپیک زمستانی امسال برای نشان دادن حسن نیت در روابط بین المللی استفاده کند.

وی گفت «آنچه که ما در شب المپیک در پیونگ چانگ مشاهده کردیم، بار دیگر تلاش رژیم پیونگ یانگ را برای نشان دادن موشک‌های بالیستیک ثابت کرد. ارتشی را نشان داد که به تهدید علیه کشورهای منطقه و سراسر جهان ادامه می‌دهد.»

هیاتی از مقام‌های رسمی کره شمالی از جمله خواهر کیم جونگ اون، نیز برای مراسم افتتاحیه وارد کره جنوبی شده است. خواهر رهبر کره شمالی اولین عضو از خاندان حاکم در کره شمالی است که از زمان جنگ دو کره، در شصت سال قبل، از کره جنوبی دیدن می‌کند.

آقای پنس بر حمایت آقای مون از سیاست دولت پرزیدنت ترامپ برای ادامه فشار بر کره شمالی تاکید گذاشت و گفت «رئیس جمهوری مون بار دیگر به من تاکید کرد که از فشار حداکثری برای اعمال تحریم های بیشتر بر کره شمالی حمایت می کند. تحریم هایی که او واقعاً باور دارد به گفت‌وگو بین دو کره برای شرکت پیونگ یانگ در المپیک منجر شد.»

در همین حال، مخالفان با حضور ورزشکاران و سیاستمداران کره شمالی در المپیک زمستانی، در شهر پیونگ چانگ، تجمع کردند. گروهی نیز در حمایت از رژه ورزشکاران دو کره در زیر پرچم ویژه وحدت تجمع داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG