لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

مانور نظامی کره جنوبی به رغم تهدید کره شمالی


رزمایش نظامی کره جنوبی همزمان با گفتگوهای دو کره برسر بازپیوستن خانواده های جداافتاده از زمان جنگ انجام می گیرد.

کره جنوبی روز سه شنبه در نزدیکی مرز کره شمالی اقدام به تمرینات نظامی کرد. این در حالی است که همسایه شمالی پیشتر نسبت به «عواقب خطرناک» مانور نظامی به سئول هشدار داده بود.

سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی کیم مین-سوک رزمایش نظامی را مانوری «مشروع» خواند که در داخل آبهای متعلق به کره جنوبی اجرا می شود، و طبق برنامه پیش خواهد رفت. محل اجرای مانور جزایر یونپیونگ و بانگنیونگ بود.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی می گوید صبح سه شنبه در پیام فکسی نسبت به «عواقب خطرناک» اقدام سئول هشدار داده است؛ ولی نوع این عواقب را مشخص نکرد.

پیونگ یانگ غالباً در واکنش به رزمایش های کره جنوبی در منطقه تهدیدات مشابهی می کند. اقدامات نظامی کره جنوبی به ندرت به خصومت دوجانبه منجر شده است. با این حال، حمله سال ۲۰۱۰ کره شمالی به جزیره یونپیونگ کشته شدن چهار نفر از اهالی کره جنوبی شد.

روابط میان دو کره در هفته های اخیر تا حدودی بهبود یافته است؛ دست کم دو طرف از لزوم بهبود روابط سخن به میان آورده اند.

با این همه، پیش بینی شده است که با شروع رزمایش سالانه مشترک کره جنوبی و آمریکا، بار دیگر تنش ها از سر گرفته شود.

دو کشور تا کنون به درخواست های پیونگ یانگ برای توقف تمرینات نظامی توجهی نکرده اند. کره شمالی این تمرینات را تدارک حمله قلمداد می کند، اما سئول و واشنگتن می گویند رزمایش ها ماهیت دفاعی دارد.

تمرینات نظامی در زمانی انجام می گیرد که دو کره در حال مذاکره برای بازپیوستن خانواده هایی هستند که از زمان پایان جنگ کره و تقسیم کشور در شش دهه پیش، از یکدیگر جدا افتاده بودند.

پیونگ یانگ هفته گذشته پیشنهاد کرد این برنامه – که سال ۲۰۱۰ در پی بمباران جزیره یونپیونگ متوقف شده بود – ازسرگرفته شود. سئول از این پیشنهاد استقبال کرده، و در انتظار پاسخ پیونگ یانگ است.

دو کشور از لحاظ حقوقی همچنان در وضعیت جنگی هستند، چون توافق ۱۹۵۳ که به جنگ میان دو کره پایان داد، تنها متارکه جنگ بود.
XS
SM
MD
LG