لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

شوهر عمه قدرتمند رهبر کره شمالی اعدام شد


جنگ سونگ تک
جنگ سونگ تک
رسانه دولتی کره شمالی اعلام کرد جنگ سونگ تک، شوهر عمه ی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به خاطر تلاش برای سرنگونی دولت اعدام شد.

خبر اعدام جنگ تنها چند روز پس از آن اعلام شد که او علناً به اتهام فساد و خیانت از قدرت کنار گذاشته شد. از جنگ به عنوان دومین فرد قدرتمند در کره شمالی یاد می شد.

کره جنوبی می گوید اکنون تحولات کره شمالی مسلح به سلاح هسته ای را برای هر گونه نشانه بی ثباتی به دقت نظارت می کند.

خبرگزاری رسمی دولتی کره شمالی اوایل روز جمعه گزارش داد یک دادگاه نظامی، شبانه جنگ سونگ تک را محاکمه و اعدام کرد.

این خبرگزاری گفت دادگاه او را به خاطر تلاش برای سرنگونی دولت، حزب و رهبری محکوم شناخت. خبرگزاری این خبر را با عنوان «جنگ سونگ تک خیانتکار اعدام شد» منتشر کرد. خبرگزاری رسمی دولتی کره شمالی در خبر خود همچنین او را «تفاله انسان» و «بدتر از یک سگ» توصیف کرد.

جنگ سونگ تک و همسرش، کیم کیونگ هی، به دنبال مرگ کیم جونگ ایل رهبر سابق کره شمالی در سال ۲۰۱۱ و به قدرت رسیدن پسرش کیم جونگ اون، به عنوان مربی رهبر جدید کشور عمل می کردند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی گفته است جنگ سال ها برای گرفتن قدرت از خانواده کیم، اقدام کرده بود. این خبرگزاری می گوید پس از درگذشت کیم جونگ ایل، فعالیت های او جدی شد.

جنگ سونگ تک روز یکشنبه به طور عمومی از قدرت کنار گذاشته شد و عناوینش از او گرفته شد. او با فهرستی از اتهامات روبرو شد از جمله سرپیچی از دستورات، فروش ارزان منابع ملی، و جناح گرایی.

تحلیلگران سیاسی می گویند رهبر ۳۰ ساله کره شمالی، شوهر عمه خود را که دو برابر او سن داشت، به عنوان رقیب خود می دید.

آندری لانکوف، پروفسور تاریخ کره در دانشکاه کومکین به صدای آمریکا گفت اعدام جنگ و اعلام آن احتمالا با هدف ترساندن دیگر مسوولان برای حرف شنوی انجام شده است، اما ممکن است باعث شورش نیز شود.
XS
SM
MD
LG