لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

احتمال تصویب پیمان مشارکت ترانس پاسیفیک


دیدار وزیران بازرگانی ۱۲ کشور حوزه اقیانوس آرام پیرامون پیمان مشارکت ترانس پاسیفیک
دیدار وزیران بازرگانی ۱۲ کشور حوزه اقیانوس آرام پیرامون پیمان مشارکت ترانس پاسیفیک

پیمان مشارکت ترانس پاسیفیک بیش از ۸۰۰ میلیون نفر را در برگرفته، و ۴۰ درصد تجارت جهانی را به خود اختصاص خواهد داد.

انتظار می رود طی دو تا سه ماه آینده ۱۲ کشوره حوزه اقیانوس آرام قراردادی به نام پیمان مشارکت ترانس پاسیبفیک را به امضاء برسانند، که تجارت آزاد بین ۱۲ کشور منطقه را میسر خواهد ساخت.

پس از سالها مذاکره، برای نخستین بار از زمان تشکیل سازمان تجارت جهانی در سال ۱۹۹۵ میلادی (۱۳۷۴ خورشیدی) ۱۵۹ کشور جهان سرانجام روز شنبه، برابر با شانزدهم آذر ماه، پیمانی را به تصویب رساندند که بسیاری از موانع موجود تجاری و گمرکی را برطرف ساخته، و با گسترش مبادلات تجاری و ایجاد کار ثروتی حدود یک تریلیون دلار ایجاد خواهد کرد.

یک روز پس از این دستاورد تاریخی، وزیران بازرگانی ۱۲ کشور حوزه اقیانوس کبیر در هتلی در سنگاپور در پشت درهای بسته گردهم آمدند، تا در مورد قرار داد دیگری موسوم به پیمان مشارکت ترانس پاسیفیک گفتگو کنند. پیمانی که در بین کشورهای منطقه تجارت آزاد ایجاد کرده، بیش از ۸۰۰ میلیون نفر را در برگرفته، و ۴۰ درصد تجارت جهانی را به خود اختصاص خواهد داد. این پیمان تنها به تجارت آزاد و از بین بردن موانع تجاری و گمرکی محدود نمی شود، بلکه در به شرکتها قدرت و حقوق بیشتری ارائه خواهد داد، تا بتوانند دولتها را تحت تعقیب قضایی قرار دهند.

تا چند ماه پیش، به نظر می رسید که کشورهای شرکت کننده در مذاکرات برای رسیدن به توافقی بر سر پیمان مشارکت ترانس پاسیفیک راه طولانی در پیش داشته، و همچنان بر سر مسائلی، مانند تعرفه های گمرکی، به ویژه بر روی محصولات کشاورزی، یارانه، مقررات مربوط به آزادی اینترنتی، و شرکتهای دولتی، با یکدیگر اختلافات اساسی دارند.

ولی ورود ژاپن در ماه ژوئیه به مذکرات ، و اصرار آمریکا به ادامه مذاکرات و رسیدن به نوعی توافق، به نظر می رسد که بسیار کارساز بوده است. یوسوتوشی نیشی مورا، وزیر بازرگانی ژاپن، روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت که درضیافت شام یکشنبه پیشرفتهائی بدست آمده است. ناظران تجاری نیز گفته اند که در حاشیه اجلاس هفته گذشته سازمان تجارت جهانی در بالی، بسیاری از کارهای اولیه برای مذکراه پیرامون پیمان مشارکت ترانس پاسییفیک در جریان بوده است.

وزیر بازرگانی ژاپن امروز گفت: « برای رسیدن به توافقی در پایان سال جاری، من مایلم به تلاش های خود ادامه دهم.» او گفت که در نظر دارد تا در این مورد با آمریکا مذکرات دو جانبه ای داشته باشد.

ناظران همچنین گفته اند که اگر وزیران بازرگانی ۱۲ کشور حوزه اقیانوس آرام نتوانند تا پایان دیدار ۴ روز خود ، که روز سه شنبه به پایان خواهد رسید، به توافق جامعی دست یابند، ولی با توجه به پیشرفت مذاکرات، انتظار می رود که طی دو تا سه ماه آینده این پیمان به تصویب برسد، حتی اگر برخی از موضوعات تکنیکی پیمان تا آن زمان لاینحل باقی بماند.

یکی از موارد اختلاف آن است که ژاپن اصرار دارد که پنج نوع از تولیدات روستائی این کشور، یعنی برنج، گندم، گوشت گاو و خوک، لبنیات، و شکر شامل مقررات تجارت آزاد نشوند.

سه سال است که مذاکرات پیمان مشارکت ترانس پاسیفیک، بدون شفافیت و در پشت درهای بسته ادامه دارد، که با چالشهای عمده ای مانند منافع متضاد، کنگره آمریکا، و مخالفت گروه های پرنفوذ روبرو بوده است.

برخی از تحلیل گران پیش بینی کرده اند که چنانچه این پیمان به امضاء برسد، مفاد آن از اول ماه ژوئیه سال آینده، بمورد اجراء گذاشته خواهد شد، در حالی که به اعتقاد برخی دیگر شروع آن از اول ژانویه سال ۲۰۱۶ خواهد بود.
بر تعداد اعضای این پیمان نیز ممکن است افزوده شود. کره جنوبی گفته است که به زودی به این پیمان می پیوندد، و احتمال دارد که چین هم سرانجام به این پیمان ملحق شود.

در حال حاضر وزیران بازرگانی ۱۲ کشور - آمریکا، کانادا، ژاپن، استرالیا، نیوزیلند، سنگاپور، مالزی، برونی، ویتنام ،شیلی، مکزیکو و پرو - در این در مذکرات شرکت دارند.
XS
SM
MD
LG