لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۰

خشم کره جنوبی و دیپلماسی بسکتبال کره شمالی


کیم جون اون (دوم از چپ)مسابقه بسکتبال بین بازیکنان رادمن و کره شمالی را تماشا می کند، پیونگ یانگ، استادیوم سربسته، ۹ ژانویه ۲۰۱۴
کیم جون اون (دوم از چپ)مسابقه بسکتبال بین بازیکنان رادمن و کره شمالی را تماشا می کند، پیونگ یانگ، استادیوم سربسته، ۹ ژانویه ۲۰۱۴
سفر دنیس رادمن، ستاره بسکتبال آمریکا به کره شمالی برایش در کره جنوبی دوستان چندانی به بارنیاورده است.

رسانه های اجتماعی در کره جنوبی آکنده اند از نظرهای تند و تیز کاربرانی که قهرمان انجمن ملی بسکتبال را متهم می کنند که به خاطر پول به کره شمالی رفته و او را با صفت هایی چون «روانی» خطاب می کنند.

یکی از کاربران در توییتر نوشته است: «کره شمالی عزیز: رادمن را به عنوان هدیه بپذیرید. تعطیلات (هرچند با تاخیر)خوش بگذرد.»

آتش خشم کاربران به ویژه پس از پخش ویدیوهایی شعله کشید که رادمن را روز چهارشنبه در حال خواندن آهنگ «هپی برت دی» (تولدت مبارک) برای کیم جونگ اون رهبر کره شمالی نشان می داد.

رادمن که برای چهارمین بار به کره شمالی سفر می کند، کیم را دوست خود می خواند. او این بار گروهی از بازیکنان انجمن ملی بسکتبال و تیم های دیگر را برای بازی با بسکتبالیست های کره شمالی با خود بسیج کرده است. تلاشی که خود رادمن آن را دیپلماسی ورزشی توصیف می کند.

اما کره جنوبی ها نظر دیگری دارند. یکی از کاربران وبسایت کره ای « دائوم» نوشت: «او دارد دیپلماسی دینگ- دونگ (لفظی تحقیر آمیز بروزن پینگ –پونگ که اشاره به دیپلماسی معروف پینگ - پونگ میان آمریکا و چین دارد) پیاده می کند. اما ول معطل است. اگر داری دیپلماسی بسکتبال ارائه می دهی باید تا به حال به نتیجه رسیده باشی چون از اولین دیدارت با کیم جونگ اون خیلی گذشته ».

رادمن می گوید درآمد حاصل از این بازی را می توان در راه کمک به ناشنوایان به کار گرفت.

اما بسیاری از کاربران در این باره تردیددارند. یک کاربر در وبسایت «ناته» نوشت: «واقعا خیال می کنید که این پول را صرف مردم خواهد کرد یا صرف کیم جون اون؟»

و بسیاری از مردم کره جنوبی انفجار خشم رادمن را در برابر دوربین به ریشخند گرفتند. وقتی خبرنگار شبکه تلویزیونی سی ان ان در باره سفر رادمن و رابطه اش با کره شمالی از او سؤال کرد، وی به شدت خشمگین شد.

رادمن همچنین در توجیه بازداشت کنت بائه، شهروند امریکایی کره ای تبار که بیش از یک سال است در کره شمالی در اسارت به سر می برد وبه ۱۵ سال زندان با کار اجباری محکوم شده، گفت او حتما کار غلطی کرده است.

یکی از نظرها می گوید: «فکر نمی کنم خواندن تولدت مبارک هم جزو دیپلماسی ورزشی باشد. وگرنه این قدر از سؤال کریس کومو، مجری سی ان ان حرص نمی خوردی».

رادمن در کره جنوبی طرفداران زیادی دارد اما بسیاری از آنان را باسفر به کره شمالی مایوس کرده است.
یکی از این طرفداران نوشت: «وقتی که رادمن در تیم بسکتبال می درخشید من دیوانه وار طرفدارش بودم .اما بعد از بازنشستگی انگار بازیچه کیم جون اون شده... به عنوان یک طرفدار واقعا متاسفم».

بسیاری از کره جنوبی ای ها از این که رادمن درباره نگرانی های جامعه جهانی درمورد کره شمالی – مانند برنامه سلاح هسته ای و نقض حقوق بشر در این کشور - حرفی نمی زند خشمگینند.

اما عده کمی از کاربران هم هستند که در این سفر ظرفیت های مثبتی هم می بینند.

یک کاربر می نویسد:«به دست آوردن اطلاعات درباره کره شمالی برای ما خیلی مشکل است. اما رادمن درباره وضعیت کره شمالی به ما اطلاعات می دهد. بنابراین سفر او کاملا هم بد نیست.»

و کاربر دیگری نوشته است: « انگار فقط دارند خوش می گذرانند. چون کره شمالی دارد از یک بازنشسته تیم بسکتبال مثل یک شاه پذیرایی می کند. کاش قصدش از این دیدار ارائه صلح به جهان بود و هدف دیدارش از کره شمالی ایجاد فضای آشتی و سپس وحدت دو کره بود. در این صورت جایزه صلح نوبل حقش می شد».

و دست کم یک کاربر هم هشداری طعن آمیز به او داده است:« مواظب باش بلایی که سر جانگ سونگ تایک آمد سر تو نیاید. برادرزاده اش اورا اعدام کرد.»

کامنت های دیگر در رسانه های اجتماعی از این قرارند:

«این امریکایی ها غرور ندارند؟»

«او را باید گفت ردمن ( سرخ = کمونیست) نه رادمن»

«من یک کره ای ساکن بوستن هستم. مسئله اصلا خنده دار نیست. آمریکا خیلی جدی نگران کره شمالی ست. اما وقتی رادمن در کره شمالی با چنین وفوری از پوشش رسانه ای روبرو می شود امریکایی ها دیگر کره شمالی را به چشم کشوری متخاصم نگاه نخواهند کرد و تصویر منفی کره شمالی نابود می شود. برای سیاست ضد کره شمالی آمریکا اصلا خوب نیست.»

و کاربر دیگری نوشته:
«بگذارید یک سال در کره شمالی زندگی کند و بعد ببینیم چه می گوید.»

و دیگری: « من مصاحبه او را در تلویزیون دیدم. عینا یک بیمار روانی ست».
XS
SM
MD
LG