لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

شمخانی رفتنی شد؛ نورنیوز از کناره‌گیری علی شمخانی از دبیری این شورا خبر داد


علی شمخانی
علی شمخانی

نورنیوز رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت با اشاره به انتشار شعری از صفحه شخصی علی شمخانی در توییتر، نتیجه‌گیری کرد که کناره‌گیری دبیر شورای امنیت ملی از این سمت پس از ده سال، قطعی است.

این رسانه نوشت: «در حالی که طی هفته‌های اخیر در محافل مختلف، شایعات زیادی در خصوص قصد دریابان شمخانی برای کناره‌گیری از دبیری شورای عالی امنیت ملی بر سر زبان‌ها بود، انتشار شعری معنادار از محتشم کاشانی در صفحه شخصی او در توییتر، نشان می‌دهد که کناره‌گیری او از این سمت، قطعی شده است.»

شمخانی در توئیتی با انتشار شعری از محتشم کاشانی نوشت: «حرفی که در حجاب ز گفت و شنود بود ، آخر به رمز گفت و به ایما شنود و رفت.»

علی شمخانی متولد اهواز و از اعراب ایران است که سابقه‌ای طولانی در نهادهای نظامی و امنیتی دارد. او که سابقه فرماندهی در بخشهای مختلف سپاه و ارتش را در کارنامه دارد، از شهریور ۱۳۹۲ همزمان با دولت حسن روحانی به‌عنوان چهارمین دبیر شورای عالی امنیت ملی کار خود را آغاز کرد. او در سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ هم به‌عنوان وزیر دفاع در دولت محمد خاتمی فعالیت داشت.

بعد از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی زمزمه‌هایی از تغییر شمخانی شنیده شد اما چند ماه بعد این زمزمه‌ها کمرنگ شد تا اینکه در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته، انتقاد به عملکرد او در شورای عالی امنیت ملی شدت گرفت به طوریکه حمید رسایی، از چهر‌های تندروی اصولگرا، خواهان برکناری علی شمخانی از دبیری این شورا برای مدیریت بهتر سرکوب اعتراضات شد.

XS
SM
MD
LG