لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۰

سفر شمخانی به ابوظبی پس از برقراری روابط با عربستان؛ تشدید تلاش‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی


علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران
علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به امارات متحده عربی می‌رود تا با همتای خود دیدار کند. جمهوری اسلامی ایران و شماری از کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌تازگی در صدد بهبود روابط با یکدیگر برآمده‌اند.

نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، روز چهارشنبه ۲۴ اسفند گزارش داد که علی شمخانی، دبیر این شورا، پنج‌شنبه «به دعوت رسمی همتای خود» به همراه «مسئولان عالی اقتصادی، بانکی و امنیتی» به ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی، خواهد رفت. او قرار است ضمن مذاکره با همتای اماراتی خود، با مقامات بلندپایه امارات دیدار و گفت‌وگو کند.

محمد الجدعان، وزیر دارایی عربستان سعودی، روز چهارشنبه گفت که سرمایه‌گذاری آن کشور در ایران، ممکن است «بسیار سریع» پس از توافق اخیر از سرگیری روابط میان دو کشور، صورت بگیرد.

پنج روز قبل نیز، مساعد بن محمد العیبان، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی عربستان، با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در پکن با هم ملاقات کردند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی سفر شمخانی به ابوظبی را در راستای نزدیک شدن روابط میان ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس دانسته و به مذاکرات او در هفته گذشته با میانجی‌گری چین برای از سرگیری روابط دیپلماتیک عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران پس از تعلیق چند ساله از سال ۱۳۹۵، اشاره کرده است.

تنشی که پس از آن ابوظبی نیز روابط خود را با جمهوری اسلامی کاهش داده بود، تا این که با گذشت شش سال، در شهریور سال جاری سفیر خود را به ایران بازگرداند.

این تحولات در حالی روی می‌دهد که شش ماه از اعتراضات سراسری که شهریور گذشته در پی کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت آغاز شد می‌گذرد و در این مدت مخالفان حکومت جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور خواست خود را مبنی بر سرنگونی نظام کنونی و گذار به یک حکومت دموکراتیک بیان کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG