لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۹

خانواده علیرضا اکبری: مقامات جمهوری اسلامی جسد را تحویل ندادند


علیرضا اکبری - آرشیو
علیرضا اکبری - آرشیو

اعضای خانواده علیرضا اکبری، شهروند دوتابعیتی بریتانیایی-ایرانی که روز شنبه در تهران اعدام شد به روزنامه گاردین گفتند مقامات جمهوری اسلامی مانع از دیدن جسد آقای اکبری شدند.

بر اساس این گزارش مقامات همچنین مانع دفن پیکر علیرضا اکبری در قبرستانی در شهر شیراز شدند که او خواسته بود. اکبری متولد شیراز بود.

مقامات حکومتی در ایران علیرضا اکبری را به جاسوسی برای سازمان اطلاعات و امنیت بریتانیا، ام‌آی۶، متهم و او را اعدام کردند. علیرضا اکبری این اتهامات را به شدت رد کرده و گفته بود که مقامات هیچ مدرکی برای اثبات ادعای خود جز اعترافاتی که تحت شکنجه گرفته شد، ندارند.

در آخرین مقابله نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی با خانواده علیرضا اکبری، به خواهر و دختر او گفته شده بود که به تهران بروند تا جسد را بگیرند و در قبرستانی که آنها می‌گویند دفن کنند. اما مسئولان به آنها گفتند مردی با همین نام و مشخصات روز پنجشنبه در قبرستان دفن شده است و جسدی برای تحویل وجود نداشت.

به نوشته گاردین به خانواده اکبری گفته شده بود که هرگونه تلاش برای انتقال جسد به شیراز منجر به توقیف و نابود شدن آن می‌شود. یک قانون‌گذار بریتانیایی به نام آندرو اسلاتر که نماینده حوزه‌ای است که خانواده اکبری در آن زندگی می‌کند خبر رفتارهای بد حکومت جمهوری اسلامی با خانواده علیرضا اکبری را تائید کرد. او گفت دست‌کم با مرگ علیرضا اکبری باید با احترام و کرامت رفتار می‌شد.

بسیاری از گزارش‌ها علیرضا اکبری را معاون علی شمخانی در دورانی که او وزیر دفاع دولت محمد خاتمی بود خوانده‌اند. اما روز دوشنبه خبرگزاری مهر بیانیه‌ای از وزارت دفاع جمهوری اسلامی را منتشر کرد که در آن آمده است علیرضا اکبری «هیچ‌گاه» معاون وزیر دفاع نبوده است.

بیانیه وزارت دفاع ایران می‌گوید که اکبری «رئیس دفتر مطالعات دفاعی» بوده است.

بریتانیا به اعدام شهروند خود در ایران واکنش نشان داده است و سفیر خود را از تهران به طور موقت فراخوانده و همچنین محمدجعفر منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی ایران، را تحریم کرده است.

نخست‌وزیر بریتانیا، ریشی سوناک، اعدام علیرضا اکبری را عملی «بزدلانه» و توسط «رژیمی وحشی» خواند. وزیر امور خارجه بریتانیا، جیمز کلورلی، روز دوشنبه در مجلس عوام این کشور گفت علیرضا اکبری سه سال پیش با اغوا و فریب به ایران بازگردانده شده بود.

علیرضا اکبری روز شنبه ۲۴ دی اعدام شد.

XS
SM
MD
LG