لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۴

شهاب حسینی می‌گوید دیگر علاقه‌ای به «حضور در پروژه دیگران» ندارد


شهاب حسینی پس از دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد در جشنواره کن ۲۰۱۶
شهاب حسینی پس از دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد در جشنواره کن ۲۰۱۶

شهاب حسینی، هنرپیشه ایرانی، با انتشار یک پیام ویدیویی در فضای مجازی از عدم علاقه‌اش به کار در پروژه‌های دیگران خبر داد و از سینماگران خواست که برای طرح‌هایشان به سراغ او نروند.

او در این ویدیوی ۲۱ دقیقه‌ای با انتقاد از وجود تلاش‌هایی علیه فعالیت‌های او، می‌گوید که یک دهه است «به فکر کناره‌گیری» از این حرفه است و «دشمنان» نیازی ندارند که برای حذف او زحمت بکشند و اقدامی انجام دهند.

شهاب حسینی در بخش‌ دیگری از پیامش ضمن انتقاد از دست‌های پشت پرده، بزرگترین مشکل سینمای ایران را حضور همزمان «متخصصان بی‌تعهد» و «متعهدان غیر متخصص» عنوان کرد که فقط به دنبال نواختن ساز خود هستند و توجهی به شأن شخیص مخاطب و خدای او ندارند.

شهاب حسینی در ادامه این پیام نامتعارف می‌گوید که مشتاق است «ادامه مسیر را در یافته‌های خود در قالب نوشتار، کارگردانی، و بازیگری جاری و اجرا» کند و «اساسا دیگر علاقه چندانی به حضور در پروژه‌های دیگران» ندارد. او سپس با خواندن ابیاتی از شعر «حیلت رها کن عاشقا» ‌از عوامل ‌و دست‌اندرکاران عرصه فیلم و سینما خواست که برای پروژه‌های خود به دنبال او نیایند، ‌مگر آن که «معنای این سروده زیبا در پیشنهاد همکاری ایشان متجلی باشد.»

اصغر فرهادی و شهاب حسینی
اصغر فرهادی و شهاب حسینی

او با دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن به یکی از چهره‌های جهانی سینمای ایران تبدیل شد، ولی به دلیل برخی اظهارات و مواضع نامتعارف درباره موضوعات مختلف سیاسی و اجتماعی به سرعت محبوبیتش را از دست داد. او که در فرانسه و پس از دریافت جایزه نخل طلای بهترین بازیگر گفته بود «این جایزه را تقدیم به مردم سرزمینم می‌کنم» مدتی بعد پس از ورودش به ایران همان جایزه را به «امام زمان» تقدیم کرد.

انتقاد تند شهاب حسینی از مسعود کیمیایی به دلیل انصراف او از جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۹۸ به دنبال سرنگونی هواپیمای اوکراینی با واکنش منفی بسیاری از ایرانیان رو‌به‌رو شد.

انتشار تصاویر شهاب حسینی در شبکه‌های اجتماعی در بحبوحه شیوع کرونا در ایران در حالی که در آمریکا در حال تزریق واکسن بود، نیز به جنجال بزرگی تبدیل شد؛ چرا که کمی پیش از آن، رهبر جمهوری اسلامی تزریق واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا را ممنوع کرده بود. کاربران ایرانی با انتقاد شدید از شهاب حسینی، این اقدام او را نمونه دیگری از «تظاهر»، «عوام‌فریبی»، و زندگی دوگانه «سلبریتی‌های حکومتی» توصیف کردند. گفتنی است شهاب حسینی که در ایالات متحده یک شرکت فیلم‌سازی ثبت کرده است، سفرهای کاری و تفریحی زیادی به این کشور دارد.

گزینش او به عنوان یکی از داوران جشنواره فیلم فجر امسال، به عنوان نشانه دیگری از روابط نزدیک شهاب حسینی با حکومت مورد اشاره قرار گرفت. این درحالی‌ است که شائبه اعمال نفوذ در داوری‌ها، به این شایعه‌ها قوت بیشتری بخشید.

[این مطلب به‌روز‌رسانی شده است]

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG