لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

لیلا حاتمی خواهان حضور طیف وسیع‌تری از آثار سینمای ایران در عرصه‌ جهانی شد


لیلا حاتمی در جشنواره کن- آرشیو
لیلا حاتمی در جشنواره کن- آرشیو

لیلا حاتمی، هنرپیشه ایرانی که با بازی در فیلم «جدایی» ساخته اصغر فرهادی به چهره‌ای شناخته‌شده برای تماشاگران بین‌المللی تبدیل شده، خواستار حضور طیف گسترده‌تری از آثار سینمای ایران در عرصه‌های جهانی شد.

او که ماه فوریه ریاست جشنواره بین‌المللی فیلم «وسول» در فرانسه را بر عهده داشت، در گفت‌وگویی با نشریه سینمایی «ورایتی» گفت که سینمای ایران مملو از سینماگران ناشناخته‌ای است که باید کشف شوند.

لیلا حاتمی به ورایتی می‌گوید که باید فیلم‌های متنوع‌تری از سینمای ایران در سطح بین‌المللی به نمایش درآید، زیرا فیلم‌های تجاری فقط جنبه‌های محدودی از ایران را به تصویر می‌کشند.

او در ادامه می‌افزاید که علاقمند است هنر ایران بیشتر در معرض تماشا قرار گیرد، زیرا حقایق، رویدادها، و فضای این کشور را می‌توان در جاهای دیگر از جمله در اخبار مشاهده کرد.

لیلا حاتمی با اشاره به اینکه فیلم‌هایی درباره مشکلات جامعه و مسائلی از این دست مفید است، یادآور می‌شود که او بصورت مشخص، قدردان جنبه‌های هنری سینمای ایران است.

لیلا حاتمی
لیلا حاتمی

لیلا حاتمی ضمن اشاره به موفقیت‌های نویسندگان مطرح سینمای ایران در سطح جهانی، می‌گوید که چهره‌های مستعد زیادی در ایران فعالیت می‌کنند که به دلیل عدم پخش بین‌المللی، مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

حاتمی در اصرار نشریه ورایتی به نام‌بردن از این چهره‌های کمتر شناخته‌شده در سطح بین‌المللی بدون اشاره به هیچ نام خاصی گفت که نمی‌خواهد برای هیچ فرد خاصی تبلیغ کند اما خاطر نشان کرد که این مشکل تنها مختص ایران نیست و «ما در همه‌جا با چنین مانعی مواجهیم.»

به گفته لیلا حاتمی شاید یکی از دلایل این عدم پخش بین‌المللی، عدم اطمینان توزیع‌کنندگان خارجی نسبت به علاقه هنردوستان برای تماشای آثار متفاوت سینمای ایران است، و به همین دلیل به سراغ چهره‌های شناخته شده می‌روند.

لیلا حاتمی
لیلا حاتمی

لیلا حاتمی با اشاره به اینکه به توان سینمای ایران باور دارد، توضیح داد که به همین دلیل از برنده شدن فیلم «جدایی» در اسکار، متعجب نشد.

این بازیگر ایرانی در ادامه افزود که هنوز «قهرمان»، ساخته جدید اصغر فرهادی را ندیده است و نمی‌تواند درباره آن نظر دهد.

XS
SM
MD
LG