لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

ادامه واکنش‌ها به جنجال «آمر به معروف» در اتوبوس؛ نام زن معترض سپیده رشنو است


سپیده رشنو، معترض به حجاب اجباری که بازداشت شده است.
سپیده رشنو، معترض به حجاب اجباری که بازداشت شده است.

یک فعال حقوق بشر در ایران نام زن معترض را که به دلیل «بدحجابی» در اتوبوس مورد آزار «آمر به معروف» قرار گرفته بود و سپس بازداشت شد را سپیده رشنو اعلام کرده و نوشته است او هنرمند، ویراستار و داستان‌نویس ۲۸ ساله است.

آرش صادقی روز دوشنبه ۲۷ تیر با انتشار عکس سپیده رشنو در شبکه‌های اجتماعی، او را «زن معترض به حجاب» خواند که بازداشت شده و در مقابل نوشت: «زن آزارگر، رایحه ربیعی که عکس‌های حمله فیزیکی او به افراد در اتوبوس منتشر شده، آزاد است.»

بنا بر ویدئوی دیگری که آقای صادقی از خانم رشنو منتشر کرده، او مدتی قبل یک مدرسه ادبیات نگارش را برای آموزش شعر، داستان، فیلم‌نامه‌نویسی، نمایش‌نامه‌نویسی، ترجمه ادبی، روزنامه‌نگاری و نویسندگی راه‌اندازی کرده بود.

روز شنبه ویدئویی در رسانه‌های اجتماعی فراگیر شد که نشان می‌داد یک زن جوان با پوشش موردنظر جمهوری اسلامی در اتوبوس بی‌آرتی با زنی دیگر بر سر حجاب مشاجره می‌کند و در حالی که با موبایل خود فیلم می‌گیرد، می‌گوید آن فیلم را به «سپاه» خواهد داد.

در این ویدئو زنی دیگر دست زخمی خود را نشان می‌دهد و خطاب به او می‌گوید: «ببین چه کار کردی!» زن محجبه تذکردهنده در نهایت با همکاری شماری از مسافران، به اجبار از اتوبوس پیاده می‌شود.

روز یک‌شنبه خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران اعلام کرد زن معترض به حجاب توسط مقامات امنیتی دستگیر شده است.

عده‌ای از شهروندان مخالف حجاب اجباری در ۲۱ تیر، روزی که از سوی جمهوری اسلامی با عنوان «حجاب و عفاف» نام‌گذاری شده، در کارزاری به نام «حجاب بی حجاب» روسری و در مواردی مانتو خود را درآوردند و بدون حجاب در خیابان‌های شهرها حاضر شدند.

برخی از این زنان معترض در روزهای گذشته از سوی مراجع امنیتی و قضایی بازداشت شده‌اند.

در روزهای گذشته برخورد نهادهای امر به معروف و نهی از منکر از جمله گشت ارشاد با پوشش زنان در ایران شدت گرفته است.

هم‌زمان سخت‌گیری‌ها برای محدودسازی ارائه خدمات عمومی به زنانی که جمهوری اسلامی آنها را «بدحجاب» می‌خواند، شدت گرفته است.

XS
SM
MD
LG