لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۳

جنجال «آمر به معروف» در اتوبوس؛ زن معترض به حجاب اجباری بازداشت شد


تذکر حجاب در اتوبوس به مشاجره لفظی منجر شد. تصویر برگرفته از ویدئو

خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران در گزارشی اعلام کرد یک زن معترض که به دلیل «بدحجابی» در اتوبوسی در ایران مورد آزار یک «آمر به معروف» قرار گرفته بود، توسط مقامات امنیتی دستگیر شده است.

روز شنبه ویدئویی در رسانه‌های اجتماعی فراگیر شد که نشان می‌داد یک زن جوان با پوشش موردنظر جمهوری اسلامی در اتوبوس بی‌آرتی با زنی دیگر بر سر حجاب مشاجره می‌کند و در حالی که با موبایل خود فیلم می‌گیرد، می‌گوید آن فیلم را به «سپاه» خواهد داد.

در این ویدئو زنی دیگر دست زخمی خود را نشان می‌دهد و خطاب به او می‌گوید: «ببین چه کار کردی!» زن محجبه تذکردهنده در نهایت با همکاری شماری از مسافران، به اجبار از اتوبوس پیاده می‌شود.

(هشدار: این ویدئو حاوی کلماتی است که ممکن است برای برخی ناخوشایند باشد.)

یک روز پس از انتشار گسترده این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران روز یک‌شنبه ۲۶ تیر با اعلام خبر بازداشت زن معترض، او را «عامل هتاکی به آمر به معروف» خواند و مدعی شد که این اتفاق مربوط به «یک ماه پیش» است.

این ادعای خبرگزاری فارس در حالی است که بنا بر استوری اینستاگرام منتسب به فرد «آمر به معروف»، این درگیری روز شنبه رخ داده و آن زن با ادعای این که «خانم کلا هیچ پوششی نداشت»، توضیح می‌دهد که «اصلا چیزی به نام روسری همراه نداشت.»

استوری منتسب به فردی که ویدئوی درگیری او در پی تذکر حجاب، در رسانه‌های اجتماعی فراگیر شد
استوری منتسب به فردی که ویدئوی درگیری او در پی تذکر حجاب، در رسانه‌های اجتماعی فراگیر شد

یک کاربر توییتر با نوشته است این زن که در بی‌آرتی به یک خانم «به خاطر حجاب گیر داد و دستش را گاز گرفت»، سابقه قبلی هم دارد.

حسین رزاق، فعال رسانه‌ای، نیز با استناد به ویدئوی منتشرشده در توییتی نوشت: «زن مهاجم و آزارگر اول دست یکی از زنان را با چنگ خون انداخته و آخر هم به دیگری گفته "حرامزاده" که حد دارد. اما نظام زنان آسیب دیده را بازداشت کرده و نام هتاک را گذاشته آمر به معروف! این الگوی کاملی از دین و قانون این نظام است؛ وحشت‌آفرین و ضدمردمی.»

عده‌ای از شهروندان مخالف حجاب اجباری در ۲۱ تیر، روزی که از سوی جمهوری اسلامی با عنوان «حجاب و عفاف» نام‌گذاری شده، در کارزاری به نام «حجاب بی حجاب» روسری و در مواردی مانتو خود را درآوردند و بدون حجاب در خیابان‌های شهرها حاضر شدند.

برخی از این زنان معترض، در روزهای گذشته از سوی مراجع امنیتی و قضایی بازداشت شده‌اند.

در روزهای گذشته برخورد نهادهای امر به معروف و نهی از منکر از جمله گشت ارشاد با پوشش زنان در ایران شدت گرفته است.

هم‌زمان سخت‌گیری‌ها برای محدودسازی ارائه خدمات عمومی به زنانی که جمهوری اسلامی آنها را «بدحجاب» می‌خواند، شدت گرفته است.

XS
SM
MD
LG