لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۹

ادامه حمله به معترضان حجاب اجباری؛ خاتمی: بی‌حجاب‌ها «لقمه حساب و کتاب شده» ندارند


اعتراض به حجاب اجباری ایران.
اعتراض به حجاب اجباری ایران.

در ادامه واکنش به موج گسترده حمایت از کارزار عمومی «حجاب بی حجاب» در ایران، احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان شامگاه پنجشنبه بار دیگر به کسانی که حجاب اجباری را نادیده می‌گیرند حمله کرد و گفت: «اکثر بی‌حجابها لقمه حساب و کتاب شده ندارند.»

خاتمی هفته گذشته نیز در خطبه‌های نماز جمعه در تهران از آنچه وی «پوشش نامناسب» زنان خوانده بود انتقاد کرده و گفته بود: «بسیاری از بی‌حجاب‌ها زنها و بچه‌های دزدها» هستند.

انسیه خزعلی، معاون ابراهیم رئیسی در امور زنان نیز حجاب را «جنگ بزرگ شناختی» دشمن توصیف کرد و گفت: «اگر سنگر اول را از دست دادیم باید منتظر باشیم سنگر های دیگر را از دست دهیم.»

از سوی دیگر، فاطمه مقصودی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سختگیریهای جمهوری اسلامی در مورد حجاب گفت: اگر یک زنی احساس کند که می‌تواند بی‌حجاب باشد و برای خودش آزاد است اشتباه می‌کند.

کارزار اعتراضی زنان به حجاب اجباری، در روز ۲۱ تیرماه، روزی که از سوی جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز «حجاب و عفاف» نامگذاری شده، برگزار شد. شماری از دختران و زنان روز سه‌شنبه در نقاط مختلف ایران در این کارزار میدانی شرکت و با برداشتن حجاب از سر و انتشار تصاویر خود در شبکه‌های اجتماعی، بار دیگر به قانون ۴۳ ساله حجاب اجباری اعتراض کردند.

این کارزار از سوی مسئولان جمهوری اسلامی و حامیان حکومت با مخالفت شدید و واکنشهای فراوانی همراه شده است و برخی از زنان مخالف حجاب اجباری نیز بازداشت شده‌اند.

در ماه‌های اخیر فشار نهادهای دینی و حاکمیتی در ایران برای اعمال محدودیت‌های اجتماعی با استفاده از «عناوین شرعی» شدت یافته تا آنجا که برخی از مقامات قضایی و دولتی جمهوری اسلامی خواستار عدم ارائه خدمات عمومی در ادارات، بانک‌ها و مترو به افرادی که «بدحجاب» می‌نامند، شده‌اند و تعداد خودروهای نظامی برای انجام «گشت‌های شرعی» اعمال «حجاب اجباری» نیز افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG