لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

سفیر روسیه در تهران: غربی‌ها می‌خواهند «همجنس‌گرایی و چیزهای خیلی کثیف» به ایران بیاورند


لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران
لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران

سفیر روسیه در تهران گفت که این کشور از «هر قراردادی که بین ایران و آمریکا صورت بگیرد و به اتحادیه اروپا کمک کند، صددرصد» حمایت می‌کند.

لوان جاگاریان در گفت‌وگویی با روزنامه شرق چاپ تهران که روز شنبه ۲۵ تیر منتشر شد، با بیان این که «ما همیشه در کنار ایران بوده‌ایم»، گفت که «بعضی از ایرانی‌ها» آنچه را که او «ادعاهای پوچ غربی‌ها» نامید، تکرار می‌کنند و گفت: «من رسما به عنوان یک سفیر تأکید می‌کنم که اصلا به حرف آنها اعتماد نداشته باشید.»

سفیر روسیه در تهران همچنین با تأکید بر این که کشورش می‌خواهد «روابط و همکاری‌های ثمربخش با جمهوری اسلامی ایران را ادامه» دهد، به افزایش «رفت‌و‌آمدها از اوایل سال جاری» میان دو کشور اشاره کرد و گفت که «هر نوع همکاری باید متقابلا مفید باشد.»

جمهوری اسلامی و قدرتهای جهانی از هفده فروردین ۱۴۰۰ هشت بار در وین اتریش با هم بر سر احیای برجام مذاکره کردند، اما اسفند ۱۴۰۰ و در حالی که خبرها از پایان مذاکرات و انجام توافق حکایت داشت ناگهان گفت‌و‌گوها متوقف شد و طرفین مذاکره به کشورهای خود برگشتند. برخی منابع، کارشکنی‌های روسیه و زیاده‌طلبی‌های این کشور را مانع توافق اعلام کردند.

او همچنین اضافه کرد: «دولت‌های غربی فقط هدفشان این است که ارزش‌های پوچ خود مانند همجنس‌گرایی و چیزهای خیلی کثیف را به ایران بیاورند، ولی ما مخالفت می‌کنیم. در ساختارهای بین‌المللی، ما و ایران چه در خصوص حقوق بشر و چه درخصوص مسائل دیگر از یکدیگر حمایت می‌کنیم؛ چون ما هر دو در حال حاضر در یک سنگر هستیم.»

در سال ۲۰۱۳، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قانونی را علیه «تبلیغ روابط جنسی غیرسنتی» در میان خردسالان امضا کرد که در نتیجه آن، علاوه بر سانسور فیلم‌ها و تبلیغات، گروه‌هایی که از جامعه دگرباشان حمایت می‌کنند تعطیل شده‌اند. فعالان حقوق همجنس‌گرایان روسیه و ناظران بین‌المللی گفته‌اند که این قانون تبعیض و سوء استفاده علیه جامعه دگرباشان جنسی روسیه را تشویق کرده است.

خبرگزاری رویترز شش روز پیش، ۲۰ تیر، گزارش داد که قانون‌گذاران روسیه پیشنهاد کرده‌اند قانون مربوط به «تبلیغ همجنسگرایان» به همه بزرگ‌سالان نیز گسترش یابد.

او همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگوی تفصیلی در پاسخ به پرسشی مبنی بر چرایی کار نکردن نیروگاه بوشهر، تصریح کرد: «شما چیزهای زیادی را نمی‌دانید و من هم نمی‌توانم جزئیات را به شما بگویم. بعضی چیزهاست که من نمی‌خواهم افشایش کنم، ولی آنچه واضح و روشن است، این است که ایران چند صد میلیون یورو بدهکار ما است و پرداخت هم نمی‌کند.»

خرداد سال ۱۴۰۰ نیروگاه اتمی بوشهر که از سال ۲۰۱۱ فعالیت می‌کند و مطابق قرارداد پس‌مانده سوخت هسته‌ای را به روسیه می‌فرستد، به شکل اضطراری خاموش شد.

پیش از آن یکی از مقامات سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود نیروگاه اتمی بوشهر ممکن است به دلیل ناتوانی در خرید قطعات لازم از روسیه به دلیل تحریم‌های بانکی آمریکا، فعالیت خود را متوقف کند.

او همچنین در توجیه اظهارات پیشین خود مبنی بر این که حجاب اجباری و ممنوعیت نوشیدن مشروبات الکلی مانع سفر روس‌ها به ایران است، گفت که «این یک هشدار برای گردشگران روس خانم بود‌ که بدانند باید حجاب را رعایت کنند؛ چرا‌که ما برای قوانین داخلی ایران احترام قائلیم.»

XS
SM
MD
LG