لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

سالگرد مهسا؛ رابرت منندز: جامعه بین‌المللی به ایرانیان «حمایت تمام‌عیار» مدیون است


باب منندز | مهسا امینی
باب منندز | مهسا امینی

رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، روز شنبه ۲۵ شهریور با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت نخستین سالگرد «زدن وحشیانه و کشتن مهسا ژینا امینی به دست رژیم ایران» خواستار پاسخگو کردن جمهوری اسلامی از سوی جامعه بین‌المللی شد.

سناتور منندز درباره اعتراضات ایرانیان «از تهران تا مهاباد و اصفهان» گفت زنان و مردان ایرانی برای دفاع از هموطنان خود، زندگی‌شان، و آزادی‌هایشان در بیش از ١٣٣ شهر و در تمامی استان‌ها به خیابان آمدند.

به گفته او، به‌رغم کور کردن عامدانه معترضان، به رغم استفاده ماموران «رژیم» از مهمات جنگی، و به‌رغم صدور احکام اعدام، مردم ایران روز به روز به تظاهرات ادامه دادند و خود را در معرض خطرات ارعاب، خشونت، حبس، و مرگ قرار دادند.

این سناتور برجسته دموکرات در ادامه افزوده که جامعه بین‌المللی به مردم ایران مدیون است که هرگز اجازه ندهد جمهوری اسلامی از جنایات مرتکب‌شده در جریان سرکوب وحشیانه خود قسر در رود.

به گفته رابرت منندز، همزمان با تداوم سرکوب مردم شجاع ایران از سوی جمهوری اسلامی، جامعه بین‌المللی به ایرانیان «حمایت تمام‌عیار» مدیون است.

جیم ریش، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا، نیز روز شنبه به مناسبت اولین سالگرد «قتل» مهسا، بر حمایت مجدد خود از مردم ایران تاکید کرد.

به گفته این سناتور برجسته جمهوری‌خواه، همزمان با آزادسازی وجوه ایران از سوی دولت بایدن، باید اقدامات بیشتری برای پاسخگوکردن «رژیم» ناقض جدی حقوق بشر و حامی ترور انجام شود.

کلودیا تنی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، با انتشار ویدیویی ضمن گرامیداشت یاد مهسا و اشاره به تاثیر همیشگی او بر ایران و جهان، خواستار حمایت از حقوق بشر و کرامت انسان‌ها در ایران و کل جهان شد.

کریس مورفی، سناتور دموکرات، با انتشار تصویری از مهسا گفت «مرگ» او الهام‌بخش یک «جنبش» شد و این آخر هفته «به تمام زنان شجاع در ایران که برای کرامت انسانی اساسی‌شان مبارزه می‌کنند، ادای احترام می‌کنیم.»

این در حالی است که روز جمعه نیز مارکو روبیو و الهاندرو پادیا، به ترتیب سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات، با انتشار بیانیه‌ای مشترک به مناسبت اولین سالگرد «قتل» مهسا در بازداشت گشت ارشاد، از مجلس سنا خواستند «قانون مهسا» را تصویب کند.

علاوه بر قانونگذاران، رئیس جمهوری، معاون رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه، و همچنین سفیر ایالات متحده در سازمان ملل با انتشار بیانیه‌هایی جداگانه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مهسا و دیگر قربانیان سرکوب جمهوری اسلامی، وعده تداوم حمایت از مردم ایران را دادند.

XS
SM
MD
LG