لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

بیانیه رئیس‌جمهوری آمریکا در سالگرد مهسا: به ایستادن کنار مردم ایران، متعهد خواهیم ماند


جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا بیانیه‌ای را به مناسبت سالگرد کشته شدن مهسا امینی صادر کرده است.

در این بیانیه که وب‌سایت کاخ سفید آن را منتشر کرده آمده است : «من و جیل به همراه مردم سراسر دنیا به یاد او و تمامی شهروندان شجاع ایرانی هستیم که به دلیل درخواست مسالمت‌آمیز خود برای دموکراسی و کرامت انسانی توسط رژیم ایران کشته، زخمی یا زندانی شدند.»

در ادامه بیانیه به تأثیر جهانی جنبش زن، زندگی، آزادی اشاره شده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید داستان مهسا با «کشته شدن وحشیانه» او تمام نشد بلکه او الهام‌بخش جنبش تاریخی «زن، زندگی، آزادی» شد که ایران و مردم سراسر جهان را که به صورت خستگی‌ناپذیر از برابری جنسیتی و احترام به حقوق بشر دفاع می‌کنند تحت تأثیر قرار داد.

آقای بایدن ضمن تأکید بر ادامه تعهد شهروندان ایران به این جنبش و مبارزه برای داشتن آینده‌ای آزاد و دموکراتیک به رغم خشونت‌های حکومت گفته است که ایرانیان خودشان سرنوشت کشورشان را تعیین خواهند کرد ولی آمریکا همچنان به ایستادن در کنار آنها متعهد خواهد ماند و ابزارهایی را برای توانمندسازی آنها در برای دفاع از آینده خود در اختیارشان قرار خواهد داد.

رئیس‌جمهوری آمریکا، تمامی اشکال خشونت مبتنی بر جنسیت علیه زنان و دختران از جمله زنان مدافع حقوق بشر را که اغلب برای رساندن صدای خود هدف قرار می‌گیرند محکوم کرده و می‌گوید همواره به این موضوع اعتراض خواهند کرد.

در این بیانیه به اقدامات ایالات متحده آمریکا در حمایت از مردم ایران از جمله پاسخ آمریکا به درخواست‌های مردم ایران و سازماندهی یک کارزار دیپلماتیک «بی‌سابقه» برای حذف جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون زنان سازمان ملل متحد و تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی موارد نقض حقوق بشر اشاره شده است.

همچنین آمریکا به شمار زیادی از فعالان حقوق بشر کمک کرده است تا پناهگاهی بگیرند و زندگی امنی در آمریکا داشته باشند.

در عین حال دسترسی ایرانیان به اینترنت با تلاش‌های ایالات متحده آمریکا آسان‌تر شد به صورتی که در اوج اعتراضات، ۳۰ میلیون ایرانی - یعنی از هر سه نفر یک نفر - از ابزارهای ضد سانسور تحت حمایت آمریکا استفاده ‌کردند.

بیانیه همچنین به تحریم بیش از ۷۰ فرد و نهاد را که در حمایت از ظلم و ستم رژیم جمهوری اسلامی ایران بر مردم دست داشتند و اعمال تحریم‌های بیشتر علیه شماری از «ناقضان فاحش حقوق بشر» در ایران در سالگرد مهسا اشاره شده است.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوفک، روز جمعه ۲۴ شهریور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ٢٩ مقام و نهاد مسئول سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌جوی ایرانی را تحریم کرده است.

در پایان بیانیه رئیس‌جمهوری آمریکا آمده است: «امروز در حالی مرگ دلخراش مهسا را به یاد می‌آوریم که بار دیگر بر تعهد خود نسبت به مردم شجاع ایران که رسالت او را دنبال می‌کنند، تأکید می‌کنیم و همراه با متحدان خود کنار آنها می‌ایستیم.»

XS
SM
MD
LG