لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

تلاش برای جلوگیری از برگزاری سالگرد مهسا امینی؛  احتمال «حصر خانگی» پدر مهسا و محدودیت تردد به آرامستان


پدر مهسا امینی
پدر مهسا امینی

بنابر خبرها و گزارش‌های منتشر شده، دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی در تلاش هستند تا با اقدامات مختلف برای برگزاری سالگرد کشته شدن مهسا امینی در سقز مانع ایجاد کند.

بر همین اساس امجد امینی، پدر مهسا، صبح امروز پس از خروج از منزل برای ساعاتی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به خانه بازگردانده شد.

خبرگزاری «فارس» وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در پی بازتاب گسترده خبر اولیه «بازداشت» امجد امینی به سرعت وارد عمل شد و به «یک منبع آگاه» نوشت: «فرد مورد نظر رسانه‌هایِ ضدانقلاب بازداشت نشده و یک نهاد امنیتی صرفا او را خواسته و مسائلی را مطرح کرده و مسئله اساسا دستگیری نبوده و هم‌اکنون نیز این فرد مثل قبل آزاد است.»

خبر بازداشت و سپس «بازگرداندن» او به منزل در حالی منتشر شده بود که بر اساس تصاویر «هه‌نگاو» نیروهای نظامی و امنیتی از صبح امروز در اطراف منزل خانوادگی مهسا امینی در شهر سقز حضور پررنگی داشتند.

در همین رابطه بر اساس گزارش‌ها و تصاویری که منتشر شده، نیروهای امنیتی با وجود انسداد کامل راه اصلی منتهی به «آرامستان آیچی» محل دفن مهسا (ژینا) امینی، با باز کردن یکی از دریچه‌های سد «چراغ ویس» بر روی رودخانه سقز، در صدد مسدود کردن راه فرعی منتهی به این آرامستان هستند.

در روزهای گذشته، خانواده مهسا امینی اعلام کرده بود که «نهادهای امنیتی» خواستار انصراف آنها از برگزاری مراسم سالگرد کشته شدن مهسا امینی هستند. پدر مهسا امینی با وجود همه فشارها به برگزاری مراسم یادبود تاکید کرده است.

امجد امینی پیش از این در مصاحبه‌ای اختصاصی با صدای آمریکا تاکید کرده بود: «برای گرامیداشت نام و یاد ژینا (مهسا)ی شهید و مظلوم و معصوم و شادی روح پاک ایشان و تسلای خاطر خانواده و بستگان و همه دوستدارانش برآنیم که امسال مراسم سالگرد را برگزار کنیم. اما قطعا با توجه به شرایط نمی‌توانیم به صورت رسمی برای دعوت مردم در مراسم فراخوان بدهیم و یا به مردم بگوییم که در مراسم شرکت نکنند.»

آقای امینی در همان مصاحبه گفته بود: «امروزه همه می‌دانند که مهسا فقط متعلق به خانواده امینی نیست و او دختر ایران است و متعلق به تمام کشور است و همه دوستداران مهسا به مثابه خانواده‌اش هستند. بنابراین مردم هر طور تصمیم بگیرند ما مطیعشان هستیم.»

تاکید امجد امینی به برگزاری مراسم طی روزهای اخیر در حالی است که «هه‌نگاو» در گزارشی اعلام کرد که نیروهای امنیتی با وجود انسداد کامل راه اصلی منتهی به آرامستان آیچی محل دفن ژینا امینی، با باز کردن یکی از دریچه‌های سد «چراغ ویس» بر روی رودخانه سقز، در صدد مسدود کردن راه فرعی منتهی به این آرامستان هستند.

براساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، ماموران امنیتی مسیرهای ورودی اصلی به آرامستان را مسدود کرده و از تردد افراد به آرامستان جلوگیری می‌کنند.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» پیشتر اعلام کرد که بر اساس تصاویری که در روز یکشنبه پنجم شهریور دریافت کرده، «نهادهای حکومتی» جمهوری اسلامی «دوربین‌های کنترل و شناسایی شهروندان» را با عنوان «سامانه پایش شهری» در ورودی آرامستان آیچی سقز که نزدیک به مزار مهسا (ژینا) امینی است، نصب کرده‌اند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد نیروهای امنیتی در راستای ممانعت از برگزاری سالگرد مهسا امینی اقدام به تردد پرتعداد در سطح شهرهای استان کردستان کرده‌اند. به گفته کارشناسان حضور پررنگ و پرتعداد در خیابان‌ها «برای ایجاد رعب و وحشت در بین مردم صورت می‌گیرد.»

در همین حال گزارش‌ها نشان می‌دهد اصناف اکثر شهرهای استان کردستان امروز به «اعتصابات عمومی» در شهرهای کردنشین پیوسته‌اند.

بنابر گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی شهرهایی همچون بانه، سنندج، دهگلان، کامیاران، سقز و دیواندره در «اعتصاب کامل» به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG