لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

سالگرد مهسا؛ برگزاری تجمعات و اعتراضات شهروندان ایران در داخل و خارج از کشور


تجمع ایرانیان شهر ملبورن در استرالیا
تجمع ایرانیان شهر ملبورن در استرالیا

به رغم استقرار پرشمار نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف ایران در سالمرگ مهسا امینی ، ویدیوهای منتشرشده حاکی از شکل‌گیری تجمعات و شعاردهی شهروندان است.

معترضان روز شنبه ۲۵ شهریور دستکم در دو شهر مشهد و گوهردشت کرج به خیابان آمدند و شماری از شهروندان هم در اتوبوس‌های تهران به سردادن شعار علیه حکومت ایران پرداختند.
در ویدیوی مربوط به تجمع در مشهد، همزمان با شنیده‌شدن صدای شلیک گلوله، ماموران امنیتی موتورسوار در حال تلاش برای پراکنده‌کردن معترضان هستند.

به گزارش منابع حقوق بشری در هفته‌های گذشته حدود سیصد نفر از جمله کنشگران مدنی و سیاسی و اعضای خانواده‌های دادخواه به وسیله ماموران امنیتی بازداشت شده‌اند.

برخی از ویدیوها هم شعاردهی معترضان علیه جمهوری اسلامی در اتوبوس‌های تهران را نشان می‌دهد.

در ویدیوی منتشرشده مربوط به اعتراضات در گوهردشت کرج، تجمع‌کنندگان که اغلب آنها را زنان تشکیل می‌دهند شعار می دهند: «ما ملت کبیریم، ایران رو پس می‌گیریم»

این در حالی است که به دلیل اختلال گسترده اینترنت، ارسال ویدیوها از ایران به کندی صورت می‌گیرد.

اقبال اقبالی، دایی توماج صالحی در آلمان، در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرد که ایرانیان توانسته‌اند «صدای انقلاب» را به گوش دنیا برساند.

ایرانیان در کشورهای مختلف دنیا از جمله سوئد، استرالیا، آلمان، ژاپن، نیوزیلند، اتریش، کره جنوبی، دانمارک و بروکسل به نشانه همبستگی با معترضان در ایران و به مناسبت سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) تجمعاتی برگزار کردند.

در تجمع‌ ایرانیان در شهر گوتنبرگ سوئد به منظور بزرگداشت مهسا ترانه‌های کردی پخش شد.

معترضان ایرانی در شهر سیدنی استرالیا هم در تجمع خود به همخوانی با ترانه «برای» متعلق به شروین حاجی‌پور پرداختند.

XS
SM
MD
LG