لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

همزمان با سالگرد مهسا؛ تجمع اعتراضی در شهرهای مختلف جهان؛ حضور گسترده نیروهای نظامی و «اعتصاب» در شهرهای کردنشین


مهسا امینی
مهسا امینی

همزمان با سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت «گشت ارشاد» زنجیره‌ای از تجمعات اعتراضی ایرانیان در شهرهای مختلف جهان از اولین ساعات صبح شنبه ۲۵ شهریور آغاز شد.

همزمان تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی حکایت از «اعتصاب عمومی» اصناف و کسبه در شهرهای کردنشین ایران در استان‌های مختلف دارد.

این در حالی است که رسانه‌های اجتماعی با انتشار تصاویری از حضور گسترده نیروهای نظامی و امنیتی در اطراف منزل خانوادگی مهسا امینی در سقز روایت می‌کند.

هفته پیش با وجود احضارهای چندباره به نهادهای امنیتی، امجد امینی و مژگان افتخاری، پدر و مادر مهسا، با انتشار نوشته مشترکی اعلام کردند که روز شنبه ۲۵ شهریور به مناسبت سالگرد کشته شدن فرزندشان بر سر مزارش «مراسم مذهبی و سنتی» را برگزار خواهند کرد.

تصاویر منتشر شده توسط «هه‌نگاو» از حضور گسترده نیروهای نظامی و امنیتی در اطراف منزل خانوادگی مهسا امینی در شهر سقز حکایت دارد.

در تصاویری که این وب‌سایت حقوق بشری منتشر کرده نیروهای نظامی در اطراف منزل خانوادگی مهسا امینی حضور پررنگ دارند.

در روزهای گذشته خانواده مهسا امینی اعلام کردند که نهادهای امنیتی خواستار انصراف آنها از برگزاری مراسم سالگرد کشته شدن مهسا امینی هستند. پدر مهسا امینی علی‌رغم فشارها به برگزاری مراسم یادبود تاکید کرده بود.

امجد امینی، پدر مهسا امینی، پیش از این در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا نیز گفته بود: «برای گرامی‌داشت نام و یاد ژینا (مهسا)ی شهید و مظلوم و معصوم و شادی روح پاک ایشان و تسلای خاطر خانواده و بستگان و همه دوستدارانش برآنیم که امسال مراسم سالگرد را برگزار کنیم. اما قطعا با توجه به شرایط نمی‌توانیم به صورت رسمی برای دعوت مردم در مراسم فراخوان بدهیم و یا به مردم بگوییم که در مراسم شرکت نکنند.»

خبر بازداشت امجد امینی
خبر بازداشت امجد امینی

با این حال پیش از ظهر روز شنبه ۲۵ شهریور، منابع خبری از جمله کانال تلگرامی ۱۵۰۰ تصویر خبر از بازداشت امجد امینی توسط نیروهای امنیتی دادند. بنابر این گزارش‌ها امجد امینی به هنگام خروج از خانه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

خبرهای تکمیلی حکایت از آن دارد که امجد امینی که پیش از ظهر امروز پس از خروج از منزل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، ساعاتی بعد به خانه بازگردانده شد. منابع خبری، از «تهدید» پدر مهسا امینی به منظور جلوگیری از شرکت او در مراسم سالگرد فرزندش بر سر مزار او خبر می‌دهند.

اعتصاب عمومی در شهرهای کردنشین

تصاویر دریافتی صدای آمریکا نشان از تعطیلی کسب‌و کار ها در برخی از شهرهای کردنشین دارد.

منابع خبری دیگر از جمله سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» نیز با انتشار تصاویری، از «اعتصاب گسترده بازاریان» و فعالان اقتصادی در برخی شهرهای کردنشین همچون سنندج، دیواندره و بانه به مناسبت سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه پلیس، خبر داده‌اند.

سالگرد مهسا امینی
سالگرد مهسا امینی

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران نیز با انتشار تصاویری، از «اعتصاب عمومی» امروز شنبه بیست و پنجم شهریورماه در شهر دیواندره استان کردستان به همین مناسبت خبر داده است.

در روزهای اخیر همزمان با نخستین سالگرد کشته شدن مهسا امینی، اعتراضاتی در شهرهای مختلف ایران شکل گرفته که با سرکوب شدید نیروهای امنیتی و حضور گسترده نظامیان در سطح شهرها و معابر مواجه شده است.

تجمع‌های زنجیره‌ای ایرانیان در شهرهای مختلف جهان

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که ایرانیان نیوزیلند در سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» دست به تجمع اعتراضی زدند.

تجمع ایرانیان در نیوزیلند
تجمع ایرانیان در نیوزیلند

ایرانیان نیوزیلند با در دست داشتن پلاکاردهایی در حمایت از جنبش اعتراضی مردم ایران؛ شعارهایی با مضمون برقراری دموکراسی و آزادی در ایران سر دادند.

ایرانیان ساکن استرالیا نیز در سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» در میدان مرکزی شهر ملبورن اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع ایرانیان در ملبورن
تجمع ایرانیان در ملبورن

تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد در طول این تجمع اعتراضی کایلی مور گیلبرت، زندانی پیشین در ایران در این تجمع سخنرانی کرده است.

کایلی مور گیلبرت در سال ۲۰۱۸ در ایران دستگیر شد و پس از ۹ ماه بازداشت، به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شد. او پس از گذشت ۸۰۴ روز، در مقابل آزادی سه شهروند ایرانی خارج از کشور، آزاد شد و به استرالیا بازگشت.

تصاویر دریافتی صدای آمریکا از تجمع اعتراضی ایرانیان در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در ژاپن روایت می‌کند.

***

در ایران نیز شب گذشته و در آستانه ۲۵ شهریور مردم در شهرهای مختلف در مخالفت با جمهوری اسلامی شعار سر دادند.

این خبر به روز رسانی می‌شود ....

XS
SM
MD
LG