لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

اولین گذار مسالمت‌آمیز قدرت در افغانستان در میان تدابیر امنیتی و قهر عبدالله


اشرف غنی احمدزی در اولین حضورش عمومی‌اش پس از اعلام پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان – کابل، ۳۱ شهریور ۱۳۹۳
اشرف غنی احمدزی در اولین حضورش عمومی‌اش پس از اعلام پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان – کابل، ۳۱ شهریور ۱۳۹۳

مراسم سوگند ریاست جمهوری افغانستان در آستانه پایان مأموریت نظامی نیروهای آمریکا و ناتو، و در حالی برگزار می‌شود که اختلاف میان اشرف غنی احمدزی با عبدالله عبدالله دامنه‌های جدیدی یافته است.

تا ساعتی دیگر اشرف غنی احمدزی سوگند ریاست جمهوری افغانستان را ادا می‌کند. این در حالی است که عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی وی که نهایتاً به عنوان رئیس اجرایی کشور برگزیده شده، تهدید کرده است که در مراسم تحلیف اشرف غنی شرکت نخواهد کرد.

همکاری شکننده میان دو رقیب انتخاباتی برای شراکت در رهبری افغانستان بعد از حامد کرزی این بار به خاطر آنچه که عبدالله عبدالله تخطی اشرف غنی از توافق دو طرف برای «افشا نکردن مجموع آرای انتخاباتی» عنوان کرده، برهم خورده است.

کمیسیون مستقل انتخابات روز جمعه گواهی تأیید پیروزی آقای غنی در انتخابات را به وی داد؛ اما طبق قرار، مجموع آرای شمارش شده را برای عموم اعلام نکرد. با این حال، گواهی آقای غنی روز یکشنبه روی صفحه فیس‌بوکش گذاشته شده بود. روی گواهی چنین نوشته شده: «جناب محمد اشرف غنی احمدزی فرزند شاه جهان غنی احمدی، متولد سال ۱۹۴۹ (۱۳۲۸)،۳.۹۳۵.۵۶۷ از مجموع ۷.۱۲۰.۸۵۸ رأی برابر با ۵۵.۲۷% کل آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را که در تاریخ ۲۴ خرداد برگزار شد، احراز نموده‌ است. بنابراین، وی به عنوان رئیس جمهوری جدید جمهوری اسلامی افغانستان برگزیده شد.»

هر چند دیپلمات‌های غربی احتمال زیادی می‌دهند که مراسم سوگند ریاست جمهوری بدون حضور آقای عبدالله برگزار شود، این امر چشم انداز موفقیت‌ دولت وحدت ملی افغانستان را – که با میانجی‌گری آمریکا بر سر آن توافق شد – پیشاپیش شروع به کار، تیره کرده است.

اگر مراسم سوگند ریاست جمهوری مطابق برنامه پیش برود، بعد از تحلیف آقای غنی و دو معاون ریاست جمهوری، آقای غنی بلافاصله حکمی را امضا می‌کند که بر اساس آن آقای عبدالله به سمت رئیس اجرایی منصوب خواهد شد.

چنین پستی در قانون اساسی افغانستان پیش‌بینی نشده، اما میانجیان آمریکایی برای مشارکت دادن عبدالله عبدالله دولت وحدت ملی، و پرهیز از ادامه نزاع سیاسی بر سر نتایج انتخابات، این پست را ایجاد کردند. شرح وظایف رئیس اجرایی مشابه نخست‌وزیر است.

معلوم نیست اگر آقای عبدالله شرکت در مراسم سوگند را تحریم کند، چه خواهد شد؛ و آیا در این صورت هنوز هم دولت وحدت ملی تشکیل خواهد شد یا نه.

در همین حال، در آستانه برگزاری مراسم سوگند ریاست جمهوری تدابیر امنیتی شدت گرفته است. یکشنبه شب، بمبی که در یک خودروی نظامی جاسازی شده بود، در برابر کاخ ریاست جمهوری منفجر شد و راننده خودرو را مجروح کرد.

گزارش‌ها از ولایت فراه در غرب افغانستان حاکی است، یک افسر پلیس که با طالبان همکاری می‌کرد، شنبه شب پنج همقطار خود را کشت و به روستاهای تحت کنترل طالبان گریخت.

همچنین در ولایت وردک، پنج مأمور انتظامی براثر برخورد اتوموبیل‌شان با یک بمب کنار جاده‌ای جان باختند.

در رویدادی جداگانه، سخنگوی پلیس ولایت بدخشان در شمال شرقی افغانستان از کشته شدن چهار پیکارجوی طالبان در درگیری در یک پاسگاه پلیس خبر داده است. درگیری شنبه شب اتفاق افتاد.

XS
SM
MD
LG