لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۲

عبدالله عبدالله تهدید کرد از روند سیاسی افغانستان کنار می‌رود


بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به همت سازمان ملل و کمیسیون مستقل انتخابات در حال اتمام است.
بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به همت سازمان ملل و کمیسیون مستقل انتخابات در حال اتمام است.

عبدالله عبدالله کاندیدای پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که پیشتر بازماری آرای انتخابات با نظارت سازمان ملل را تحریم کرده بود، اینک تهدید کرده که چنانچه ظرف ۲۴ ساعت به درخواست‌هایش رسیدگی نشود، به طور کامل از روند سیاسی خارج می‌شود.

بحث و جدل‌ها در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امیدها برای گذار سیاسی آرام و صلح‌آمیز در آن کشور جنگ زده را به یأس بدل کرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و مقامات سازمان ملل می‌گویند بازشماری صندوق‌های رأی بعد از چندین هفته‌ نزدیک به اتمام است.

هفته گذشته هنگامی که روند تأیید یا رد اعتبار صندوق‌های رأی مشکوک به تقلب آغاز شد، آقای عبدالله ناظران خود را بیرون کشید و گفت درخواست وی برای سخت‌تر کردن معیارها اجرا نشده است.

به درخواست سازمان ملل، اشرف غنی کاندیدای رقیب آقای عبدالله هم برای اطمینان از یکپارچگی روند بازشماری آرا و صحت نتایجی که با نظارت بین‌المللی انجام می شود، ناظران خود را بیرون کشید.

چانه‌زنی‌های سیاسی میان تیم اشرف غنی و عبدالله عبدالله برای تدوین چارچوب تشکیل یک «دولت وحدت ملی» پس از اعلام نتایج بازبینی آرا ادامه داشت، تا این که روز دوشنبه مسلم سادات سخنگوی آقای عبدالله اعلام کرد مذاکرات و چانه‌زنی‌ها به شکست انجامیده است.

آقای سادات تقصیرات را به گردن تیم آقای اشرف غنی انداخت و گفت تیم رقیب از تعهد به تشکیل دولت وحدت ملی سر باز زده:

«آنها فقط وقت‌کشی کردند و مردم از ادامه این روند خسته‌اند. بنابراین ما ضرب الاجلی تا روز سه‌شنبه تعیین کردیم؛ اگر آنها تا آن روز با درخواست‌های سیاسی و تکنیکی ما موافقت نکنند، از روند سیاسی کنار می‌کشیم و هر نتیجه‌ای که از این روند غیرقانونی و نامشروع حاصل شود، مورد قبول تیم ما نخواهد بود.» وی افزود آقای عبدالله روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری توضیح خواهد داد که «کجای روند سیاسی و فنی بازشماری آرا غلط بود.»

XS
SM
MD
LG