لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

بلینکن از رهبران آذربایجان و ارمنستان خواست به «گفت‌وگوی مستقیم» روی بیاورند


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا (آرشیو)
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا (آرشیو)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در تماس‌های تلفنی جداگانه با رهبران ارمنستان و آذربایجان از آنان خواست اختلاف‌هایشان بر سر منطقه قره باغ را از راه «گفتگوی مستقیم» حل کنند.

طبق بیانیه وزارت خارجه آمریکا، بلینکن در تماس روز جمعه خود با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، از او خواست «گفتگوی مستقیم» با آذربایجان را آغاز کند. دیپلمات ارشد آمریکا همچنین به نخست‌وزیر ارمنستان اطمینان داد که واشنگتن از نزدیک تحولات در ناگورنو-قره‌باغ را دنبال می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در تماسی جداگانه با الهام علی‌یف، رئیس جمهوری آذربایجان، از او خواست تنش‌زدایی کند و «گفتگوی مستقیم» با ارمنستان به منظور حل مناقشه ناگورنو-قره‌باغ را آغاز کند.

در همین روز باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا، و مارکو روبیو، سناتور ارشد جمهوری‌خواه و عضو این کمیته، با انتشار توییت‌هایی ضمن دعوت دو طرف به مذاکره از آذربایجان خواستند به درگیری و خشونت در منطقه ناگورنو-قره‌باغ پایان دهد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به درگیری‌ها در قره‌باغ کوهستانی ابراز نگرانی کرده و خواستار اقدام فوری به منظور کاهش تنش‌ها و رسیدن به یک توافق جامع و پایدار برای حل این مناقشه شده بود.

روز چهارشنبه در نتیجه درگیری میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنی‌های قره‌باغ‌کوهستانی سه نفر جان خود را از دست دادند. باکو و ایروان یکدیگر را مسئول ازسرگیری خشونت‌ها دانسته‌اند. اما وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که آذربایجان قرارداد صلح را نقض کرده است.

در نتیجه جنگ شش هفته‌ای سال ٢٠٢٠ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، نزدیک به ۶ هزار و ۶٠٠ نفر از دو طرف کشته شدند و جمهوری آذربایجان کنترل بخش‌های زیادی از قره‌باغ کوهستانی و مناطق اطرافش را به‌دست گرفت.

پس از آن، قرارداد صلحی به ابتکار روسیه میان این دو کشور امضا شد و هم‌اکنون نزدیک به ٢ هزار سرباز روس به عنوان پاسبان صلح در منطقه مستقر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG