لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۷

سالگرد آتش‌بس ارمنستان و جمهوری آذربایجان؛ آمریکا خواستار تحقیق درباره موارد نقض حقوق بشر شد


ساختمان وزارت خارجه آمریکا
ساختمان وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا به مناسبت یک سالگی اعلام آتش‌بس جنگ ۴۴ روزه بین نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان در جنوب قفقاز بیانیه‌ای داد.

در این بیانیه که روز سه شنبه ۱۸ آبان توسط ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، منتشر شد، آمده است که آمریکا عمیق‌ترین مراتب تسلیت خود را به خانواده‌های کشته شدگان و مجروحان جنگ سال گذشته ابراز می کند.

این بیانیه می‌گوید که آمریکا خواهان بازگشت همه بازداشت شدگان باقیمانده، رسیدگی کامل به وضعیت افراد ناپدید شده، بازگشت داوطلبانه آوارگان به خانه هایشان، مین زدایی مناطق آسیب دیده از درگیری، و دسترسی سازمان های بشردوستانه بین المللی به افراد نیازمند است.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا همچنین می‌گوید که واشنگتن خواستار تحقیق درباره موارد ادعایی نقض حقوق بشر و نقض قوانین بین المللی بشردوستانه است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که ایالات متحده همچنان متعهد به ترویج آینده ای امن، باثبات، مرفه و صلح آمیز برای منطقه جنوب قفقاز است و اریکا اولسون، معاون دستیار وزیر ایالات متحده در دفتر امور اروپا و اوراسیا در حال حاضر در منطقه به سر می برد تا در مورد مسائل دوجانبه با هر سه کشور گفتگو کند و فرصت‌ها را برای همکاری‌های منطقه ای بررسی کند.

این بیانیه می‌گوید که آمریکا از ارمنستان و جمهوری آذربایجان می‌خواهد که تعامل خود را از جمله تحت نظارت روسای مشترک گروه مینسک برای یافتن راه‌حل‌های جامع برای همه مسائل باقی‌مانده مرتبط یا ناشی از مناقشه قره‌باغ کوهستانی ادامه دهند و آن را تشدید کنند.

قره‌باغ کوهستانی، یا ناگورنو قره‌باغ، از زمان پایان جنگی در سال ۱۹۹۴ که منجر به کشته شدن حدود ۳۰ هزار نفر و آوارگی حدود یک میلیون نفر شد، تحت کنترل نیروهای ارمنی‌تبار مورد حمایت ارمنستان بوده است. از آن زمان تاکنون این منطقه هر از گاه صحنه درگیری‌های پراکنده بود.

این دو کشور سال گذشته پس از هفته‌ها درگیری در روز ۲۰ آبان توافق‌نامه‌ای را برای متوقف کردن جنگ در منطقه قره‌باغ امضا کردند.

XS
SM
MD
LG