لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

سناتورهای ارشد آمریکایی به جمهوری آذربایجان: به خشونت‌ها در قره‌باغ کوهستانی پایان دهید


ساختمان کنگره ایالات متحده
ساختمان کنگره ایالات متحده

باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، روز جمعه با انتشار توییتی حملات مرگبار جمهوری آذربایجان به قره‌باغ کوهستانی، یا ناگورنو-قره‌باغ، را نقض قرارداد آتش‌بس و تداوم ناپذیرفتنی الگوی خشونت‌ورزی اخیر این کشور خواند.

او در ادامه از نیروهای جمهوری آذربایجان خواسته است از منطقه عقب‌نشینی کنند و به خصومت‌ها علیه مردم ناگورنو-قره‌باغ پایان دهند.

مارکو روبیو، سناتور ارشد جمهوری‌خواه و عضو کمیته روابط خارجی مجلس سنا، نیز با انتشار توییتی از جمهوری آذربایجان خواست این درگیری را فورا متوقف کند و از طریق همکاری با ارمنستان، پایانی صلح‌آمیز برای این مناقشه بیابد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به درگیری‌ها در قره‌باغ کوهستانی ابراز نگرانی کرد و خواستار اقدام فوری به منظور کاهش تنش‌ها و رسیدن به یک توافق جامع و پایدار برای حل این مناقشه شد.

در همین روز اتحادیه اروپا هم با انتشار بیانیه‌ای خواستار «توقف فوری» خشونت‌ها میان جمهوری آذربایجان و نیروهای ارمنی قره‌باغ کوهستانی شده بود. سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در این ارتباط گفته بود که تنش‌زدایی و احترام کامل به قرارداد صلح و بازگشت به میز مذاکره برای حل مسالمت‌آمیز مناقشه امری ضروری است.

روز چهارشنبه در نتیجه درگیری میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنی‌های قره‌باغ کوهستانی سه نفر جان خود را از دست دادند. باکو و ایروان یکدیگر را مسئول ازسرگیری خشونت‌ها دانسته‌اند. اما وزارت دفاع روسیه اعلام کرد آذربایجان قرارداد صلح را نقض کرده است.

در نتیجه جنگ شش هفته‌ای سال ٢٠٢٠ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، نزدیک به ۶ هزار و ۶٠٠ نفر از دو طرف کشته شدند و جمهوری آذربایجان کنترل بخش‌های زیادی از قره‌باغ کوهستانی و مناطق اطرافش را در دست گرفت. پس از آن، قرارداد صلحی به ابتکار روسیه میان این دو کشور امضا شد و هم‌اکنون نزدیک به ٢ هزار سرباز روس به عنوان پاسبان صلح در منطقه مستقر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG