لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۹

درخواست کمک ارمنستان از روسیه همزمان با بالا گرفتن تنش مرزی میان ایروان و باکو؛ آذربایجان می‌گوید اوضاع «متشنج» است


یک نیروی ارمنستانی - آرشیو
یک نیروی ارمنستانی - آرشیو

ارمنستان روز سه شنبه از روسیه برای دفاع از حاکمیت ارضی خود در برابر جمهوری آذربایجان کمک خواست و گفت که درگیری مرزی شدیدی بین نیروهای آذری و ارمنستان در جریان است. رویترز، این خبر را به نقل از خبرگزاری تاس روسیه اعلام کرد.

تنش بین ایروان و باکو پس از جنگ ۴۴ روزه سال گذشته میلادی بین نیروهای ارامنه و نیروهای جمهوری آذربایجان، که از حمایت ترکیه برخوردار بوده‌اند، همچنان بالا است. در آن جنگ دست‌کم ۶۵۰۰ نفر کشته شدند.

وزارت دفاع جمهوری آذربايجان ضمن «متشنج» توصیف کردن اوضاع در مرز با ارمنستان، اعلام کرده است كه عمليات نظامی برای «اقدامات تحریک ‌آميز» در مقياس بزرگ، در جريان است.

به گفته وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، نیروهای ارمنستانی مواضع نیروهای نظامی آذربایجان را با شلیک توپخانه و خمپاره گلوله‌باران می‌کنند و نیروهای جمهوری آذربایجان برخی از تجهیزات نظامی ارمنستان را منهدم کرده‌اند.

خبرگزاری‌‌های روسیه همچنین به نقل از وزارت دفاع ارمنستان نوشته‌اند که جمهوری آذربایجان در درگیری‌‌های جاری از توپخانه، سلاح‌های سبک، و زره پوش استفاده می‌کند.

تاس اعلام کرد که چهار سرباز ارمنی زخمی شده‌اند.

خبرگزاری اینترفاکس به نقل از آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ارمنستان، نوشت: «از آن جا که آذربایجان به اراضی تحت حاکمیت ارمنستان حمله کرده است، ما از روسیه می‌خواهیم که از تمامیت ارضی ارمنستان بر اساس توافقنامه موجود [دفاع دوجانبه] بین کشورهای ما دفاع کند.»

روسیه در ارمنستان یک پایگاه نظامی دارد و نیروی حافظ صلح آن نیز در منطقه ناگورنو-قره‌باغ، که جنگ سال گذشته در آن رخ داد.

روسیه تا لحظه انتشار این خبر به درخواست ارمنستان واکنش نشان نداده است.

* این خبر تصحیح و به روزرسانی شده است.

XS
SM
MD
LG