لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

ارمنستان و جمهوری آذربایجان از کشته شدن نیروهای خود در تازه‌ترین درگیری‌های مرزی خبر دادند


سربازان ارمنستان- آرشیو
سربازان ارمنستان- آرشیو

مقامات ارمنستان روز چهارشنبه گفتند که ده‌ها سرباز ارمنی در پی تازه‌ترین درگیری‌ها در مرز با جمهوری آذربایجان اسیر یا مفقود شده‌اند.

به نوشته رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، در همین حال، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان صبح همین روز اعلام کرد که در درگیری تازه در مرز مشترک که روز سه شنبه ۱۶ نوامبر آغاز شد، هفت سرباز این کشور کشته و ۱۰ نفر دیگر زخمی شدند.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع ارمنستان، ۱۳ سرباز ارمنی توسط نیروهای جمهوری آذربایجان اسیر و ۲۴ نظامی دیگر ارمنی مفقود شده اند و از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

این بیانیه می افزاید که یک سرباز ارمنی در این درگیری کشته شد. ایروان می‌گوید پس از مذاکرات با مسکو، این درگیری متوقف شده است.

این دو کشور که سابق بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند یکدیگر را به خاطر شروع تازه‌ترین درگیری مسئول دانسته‌اند.

پس از جنگ شش هفته‌ای سال گذشته بر سر منطقه ناگورنو-قره‌باغ ، تنش‌ها میان دو کشور همسایه بالا بوده است.

جمهوری آذربایجان اعلام کرد که نیروهایش مانع «تحریک های گسترده» نیروهای ارمنی در نواحی کلبجر (کاراواجار) و لاچین در مرز ارمنستان شدند.

از سوی دیگر وزارت دفاع ارمنستان نیز سربازان جمهوری آذربایجان را متهم به تیراندازی به مواضع آن کشور در امتداد مرز و با استفاده از توپخانه، خودروهای زرهی و تفنگ کرد.

روز سه شنبه، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که خصومت‌ها در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان پس از برقراری آتش بس با میانجیگری مسکو متوقف شده است. ارمنستان این موضوع را تایید کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز گفته است که واشنگتن از گزارش‌های مربوط به درگیری‌ها عمیقا نگران است و از هر دو طرف خواست تا به طور مستقیم و «سازنده» برای حل و فصل همه مسائل باقی مانده، از جمله تعیین مرزها، تعامل کنند.

XS
SM
MD
LG