لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۳

نخست وزیر ارمنستان نیروهای جمهوری آذربایجان را به «تعرض مرزی» متهم کرد


نیکول پاشینیان (آرشیو)
نیکول پاشینیان (آرشیو)

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، روز دوشنبه ضمن متهم کردن نیروهای جمهوری آذربایجان به تعرض به مرزهای بین دو کشور، وزیر دفاع خود را برکنار کرد.

خبرگزاری رویترز این خبر را به نقل از خبرگزاری اینترفاکس منتشر کرده است.

در همین حال رویترز در گزارشی به نقل از یک خبرگزاری دیگر روس، ریانووستی، می‌گوید شورای امنیت ارمنستان اعلام کرده است که نیروهای جمهوری آذربایجان روز یکشنبه به مرز تعرض کردند، اما از آن زمان تاکنون از منطقه خارج شده‌اند.

بنا بر این گزارش، یک سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، ارمنستان را به اقدامات «تحریک آمیز» متهم کرده و گفته است که نیروهای آذری داخل قلمرو کشور خودشان عملیات می‌کنند.

نیکول پاشینیان نگفت که تجاوز نیروهای جمهوری آذربایجان در چه مقیاسی صورت گرفته است، اما در جلسه یک امنیتی این کشور گفت که بر سر این رویداد وزیر دفاع خود را برکنار کرده است.

خبرگزاری تاس گفت که ارمنستان این رویداد را به روسیه، و به سازمان پیمان امنیت جمعی که یک اتحاد نظامی کشورهای پس از فروپاشی شوروی سابق است، گزارش کرده است.

جنگ سال گذشته میان نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو-قره‌باغ با توافقی با میانجیگری روسیه پایان یافت. بر اساس آن توافق مسکو ۱۹۶۰ نیروی حافظ صلح را برای یک دوره اولیه پنج ساله در منطقه مستقر کرد.

اما این توافق، بسیاری از پرسش‌ها - از جمله وضعیت حقوقی ناگورنو-قره‌باغ و ارامنه ساکن در آن منطقه را که تعداد آنها قبل از جنگ به ۱۵۰هزار نفر می‌رسید - بدون پاسخ گذاشته است.

XS
SM
MD
LG