لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

وزیر خارجه آمریکا: در همه مسائل، از جمله «برنامه هسته‌ای ایران»، با هم‌پیمانان و شرکایمان همسو هستیم


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه ٣٠ آذر در یک کنفرانس خبری در ساختمان وزارت خارجه در واشنگتن حضور یافت.

آنتونی بلینکن در آغاز این کنفرانس خبری طی سخنانی گفت: «ما اکنون تقریبا در همه مسائل - از جمله تجاوزگری روسیه علیه اوکراین و همسایگانش، برنامه هسته‌ای ایران، و تلاش های چین برای به چالش کشیدن نظم بین المللی مبتنی بر قانون - از بیش از یک سال قبل با هم‌پیمانان و شرکایمان هم عقیده هستیم.»

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به موضوع خروج نیروهای نظامی از افغانستان و عملیات بیرون بردن افراد از آن کشور، گفت: «این نخستین بار است که هیچ نیروی آمریکایی تعطیلات را در افغانستان سپری نمی‌کند و ما نسل سومی از سربازان آمریکایی را برای این که بجنگند و کشته شوند به آن جا نمی‌فرستیم

آنتونی بلینکن در پاسخ به پرسشی درباره زمان گریز ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای و احتمال تعیین ضرب الاجلی برای بازگشت ایران به برجام، گفت که قائل به تعیین محدودیت زمانی نیست، اما این زمان دارد «بسیار بسیار بسیار کوتاه می‌شود» و قابلیت احیای منافع کامل برجام با «پیشروی‌های هر روزه‌ای که ایران در برنامه هسته‌ای خود دارد» به طور فزاینده‌ای مشکل‌ می‌گردد.

آقای بلینکن با اشاره به نقش برجام در محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تصمیم دولت سابق آمریکا برای خروج از این توافق را «یکی از بدترین تصمیمات سیاست خارجی آمریکا در دهه گذشته» خواند و آن را دلیل وضعیت کنونی دانست.

وزیر خارجه آمریکا گفت با خروج از توافق برجام، «به ما وعده داده شده بود که آن را با یک [توافق] قوی‌تر جایگزین می‌کنند و هم‌زمان، اعمال فشار حداکثری علیه ایران فعالیت‌های مخرب آن در سراسر منطقه را مهار خواهد کرد.» به گفته آقای بلیکن اما «ما شاهد [نتیجه] معکوسی بودیم.»

آنتونی بلینکن گفت: «توافق جدید و بهتری حاصل نشد. و برعکس، ایران محدودیت‌های تحمیل‌شده بر خود توسط برجام را شکست و هم‌زمان به رفتار تهاجمی در کشور پشت کشور در منطقه ادامه می‌دهد.»

آقای بلینکن این‌ اقدامات ایران را «واقعیتی» توصیف کرد که آمریکا اکنون دارد به آن رسیدگی می‌کند و رسیدگی خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت، ایالات متحده همچنان می‌خواهد برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب برجام محدود شود، اما اگر به دلیل عدم «حسن نیت» ایران در جریان مذاکرات چنین نتیجه‌ای حاصل نشود، ایالات متحده «فعالانه» به دنبال گزینه‌های جایگزین است.

آقای بلینکن هشدار داد که آمریکا تحمل نمی‌کند که ایران همزمان با «وقت‌کشی» در مذاکرات وین، برنامه هسته‌ای‌اش را توسعه دهد.

دور هفتم مذاکرات وین میان ایران و قدرت‌های جهان برای احیای برجام روز جمعه ۲۶ آذر به پایان رسید. کاخ سفید همچنان دیپلماسی را بهترین گزینه برای رسیدگی به مساله برنامه هسته‌ای ایران می‌داند اما هشدار داده است زمان گریز هسته‌ای تهران «بسیار کوتاه» شده و ایران حسن نیت از خود نشان نمی‌دهد.

در همین ارتباط، بر اساس بیانیه‌ای که امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، روز دوشنبه منتشر کرد آمده است جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، به همراه برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، و چند مقام رسمی دیگر برای گفت‌وگو با محوریت ایران به اسرائیل می‌روند.


روز دوشنبه جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، نیز در کنفرانس خبری روزانه گفت ایالات متحده در حال بررسی «گزینه‌های دیگر» در کنار مذاکرات هسته‌ای با ایران است.

XS
SM
MD
LG