لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

وزیر خارجه عربستان: توافق اتمی ممکن است ایران را مهار کند


عکس آرشیوی از عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی
عکس آرشیوی از عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی

وزیر امور خارجه عربستان سعودی می گوید به نظر می رسد توافق جامع اتمی شش قدرت جهانی با ایران، مواردی که برای مهار توانایی ایران در تهیه سلاح اتمی لازم است، را در بر دارد.

مقامات سعودی نسبت به توافق ۲۳ تیر ماه وین ابراز تردید کرده اند، اما به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، عادل الجبیر روز پنجشنبه در ریاض به خبرنگاران گفت واشنگتن اطمینان هایی به عربستان داده است، در حالی که رایزنی ادامه دارد.

آقای الجبیر، که اواسط ماه ژوئیه به واشنگتن سفر کرده بود، گفت «ما در حال حاضر با واشنگتن پیرامون چزئیات توافق گفت وگو می کیم، اما بطور کلی به نظر می رسد به هدف هایی از جمله بازرسی های مؤثر، و امکان بازگرداندن تحریم ها در صورت نقض توافق توسط ایران، رسیده ایم.»

اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده نیز روز چهارشنبه در ریاض با ملک سلیمان پادشاه عربستان سعودی، و همچنین محمد بن سلمان وزیر دفاع آن کشور در باره توافق جامع اتمی با ایران بحث و گفتگو کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، عربستان نگران آن است که ایران با رها شدن از فشار تحریم های اقتصادی، بر حمایت خود از گروه های شیعه مانند حزب الله لبنان و نیز شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن بیافزاید.

به گفته وزیر خارجه عربستان، ریاض از هر توافقی که تضمین کند ایران قادر نخواهد بود سلاح هسته ای به دست آورد، و شامل مکانیسم بازرسی های کارآمد باشد، استقبال می کند.

XS
SM
MD
LG