لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

وزیر دفاع آمریکا: ملک سلمان با تردید از توافق اتمی ایران استقبال کرد


وزیر دفاع آمریکا: ملک سلمان با تردید از توافق اتمی ایران استقبال کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا به عربستان سعودی رفت. این سفر بخشی از یک دیدار منطقه ای وزیر دفاع آمریکا است که برای متقاعد ساختن متحدان بدبین به توافق اتمی با ایران صورت می گیرد.

کارتر روز چهارشنبه با ملک سلمان، و نیز با وزیر دفاع عربستان سعودی ملاقات کرد و قرار است او برای دیداری با رهبری نظامی اردن به امان باز گردد.

اشتون کارتر، پس از دیدار با ملک سلمان گفت پادشاه عربستان از توافق اتمی با ایران استقبال کرد اما تردید خود را از اینکه این توافق چقدر می تواند به طور موثر اجرا شود، ابراز کرد. به گفته وزیر دفاع آمریکا، ملک سلمان همچنین در مورد مکانیزم بازگشت تحریم های بین المللی اقتصادی در صورت تخلف ایران از توافق اتمی، ابراز نگرانی کرده است.

وزیر دفاع آمریکا گفت ملک سلمان قرار است پائیز امسال به واشنگتن سفر کند.

کارتر روز سه شنبه با سربازان ائتلاف در یک پایگاه هوایی در شمال اردن، ستاد عملیات علیه هدف هایی در سوریه، ملاقات کرد.

اشتون کارتر پیش از سفر به اردن و عربستان سعودی، به اسرائیل رفته بود و در آنجا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر ملاقات کرد و اطمینان داد که آمریکا به حمایت از امنیت اسرائیل در پی توافق اتمی با ایران مصمم است.

کارتر بعدا در مورد چگونگی مذاکرات با نتانیاهو گفت: «ما با هر مساله ای موافق نیستیم. و نخست وزیر کاملا روشن ساخت که در مورد توافق اتمی با ما موافق نیست.»

نتانیاهو دیرگاه سه شنبه بیانیه ای صادر کرد و توافق جامع اتمی با ایران را یک «معامله بد» و «یک اشتباه تاریخی» نامید.

از هنگامی که ایران موافقت کرد برنامه تسلیحات اتمی خود را در برابر کاهش محدود تحریم های اقتصادی مهار کند، کارتر نخستین مقام آمریکایی در سطح کابینه است که از اسرائیل دیدن می کند.

XS
SM
MD
LG