لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

جان کری با وزیر خارجه عربستان در مورد توافق اتمی ایران گفتگو کرد


جان کری با وزیر خارجه عربستان در مورد توافق اتمی ایران گفتگو کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز پنجشنبه با عادل الجبیر، وزیر امورخارجه عربستان سعودی دیدار و گفتگو کرد تا به ریاض در مورد توافق اتمی با ایران اطمینان خاطر دهد. آقای کری در واشنگتن گفت در گفتگو با وزیر امورخارجه عربستان، تنها موضوع توافق اتمی با ایران مطرح نشد و درباره سوریه، یمن، داعش و منطقه نیز با همتای سعودی خود صحبت کرده است.

آقای کری گفت اشتون کارتر، این هفته به منطقه سفر می کند و قرار است به عربستان سعودی نیز برود. به گفته سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا، آقای کارتر همچنین قرار است به اسرائیل برود.

جان کری که در کنار همتای سعودی خود سخن می گفت همچنین اعلام کرد متعهد هستیم برای عقب راندن اقدامات افراطی، از جمله فعالیت های ایران در منطقه و دیگر چالش های امنیتی در منطقه همکاری کنیم. جان کری گفت اطمینان خاطر دارد که دو طرف برای تقویت روابط همکاری می کنند.

در همین حال، عادل الجبیر نیز گفت ایران باید از توافق اتمی برای بهبود اقتصادش کمک کند و نه «ماجراجویی» در خاورمیانه. به گزارش رویترز، وزیر امور خارجه عربستان گفت «امیدوار هستیم که این توافق اگر اجرا شود، ایرانی ها از آن برای بهبود وضعیت اقتصادی در ایران» و مردم ایران استفاده کنند.

او گفت: «اگر ایران بخواهد در منطقه شرارت کند، ما متعهد هستیم که با آن قاطعانه روبرو شویم.»

اظهارات الجبیر اولین اظهارات یک مقام ارشد سعودی درباره توافق اتمی با ایران است. او به طور مشخص توافق جامع اتمی با ایران را رد و یا تایید نکرد اما بر اهمیت بازرسی های اتمی و بازگشت خودکار تحریم ها در صورت تخلف ایران از توافقنامه اتمی، تاکید کرد.

دولت آمریکا تلاش می کند تا کشورهای منطقه خاورمیانه از جمله اسرائیل و عربستان سعودی را متقاعد کند که توافق جامع اتمی با ایران به سود امنیت منطقه است.

XS
SM
MD
LG