لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان: توافق اتمی خاورمیانه را «به خاک و خون می کشاند»


نشریه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی از رویترز می نویسد: شاهزاده سعودی بندر بن سلطان، رئیس پیشین سازمان های امنیتی و اطلاعاتی عربستان سعودی و سفیر پیشین این کشور در آمریکا، گفته است توافق اتمی به ایران امکان می دهد بمب اتمی بسازد و «منطقه را به خاک وخون بکشاند.»

بندر که سال گذشته درپی سازمان‌دهی کمک‌های سعودی به شورشیان سوریه برای براندازی بشار اسداز مقام خود برکنار شد، روز پنج شنبه در مقاله ای که در ستون نظرگاه های نشریه لبنانی دیلی استار منتشر شده، نوشته است اعراب اکنون از آمریکا روی گردان شده اند.

«مردم منطقه من اکنون به خواست خدا متکی هستند و ظرفیت های محلی و تحلیلی خود را با هر آن کس، به غیر از قدیمی ترین و قوی‌ترین متحدمان، همراه و هم بسته می کنند.

واکنش علنی ریاض به توافق اتمی با ایران بیانیه کوتاهی بود که روز سه شنبه منتشر شد و در آن حمایت ریاض را از هر توافقی که ایران را از دستیابی به بمب اتمی بازدارد، اعلام می کرد. اما در عین حال بر اهمیت بازرسی‌های دقیق و امکان اعاده تحریم ها تاکید کرده بود.

اما به صورت خصوصی، مقام ها و رسانه های سعودی نزدیک و مرتبط با خانواده حاکم بر عربستان علیه این توافق سخن گفته اند، زیرا آن را مایه جری‌تر شدن ایران و تشدید حمایت‌های این کشور از شبه‌نظامیان منطقه می دانند.

پرنس بندر افزوده است: «تحلیل‌های مربوط به سیاست‌گذاری های استراتژیک خارجی، اطلاعات سازمان های امنیتی سعودی، و اطلاعات متحدان آمریکا در منطقه، همه نتیجه‌ای نه مشابه توافق اتمی با کره شمالی، بلکه بدتر از آن را پیش بینی می کنند.» اشاره بندر به توسعه برنامه اتمی پیونگ یانگ و موفقیت آن در دست یابی به بمب اتمی است.

به نوشته رویترز معلوم نیست که این شاهزاده سعودی و برادرزاده شاه سلمان از زمانی که در سال ۲۰۱۴ از ریاست امنیتی و اطلاعاتی عربستان برکنار شد، چه نقشی در سیاست گذاری های سعودی دارد. اما منابع سعودی در سال ۲۰۱۳ از حمله های او به سیاست‌های باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در قبال خاورمیانه خبر داده بودند.

بندر گفته است: «این [سلاح اتمی] خاورمیانه را که هم اکنون در وضعیتی فاجعه بار به سرمی برد، به خاک و خون خواهد کشاند و ایران بازیگر اصلی در بی ثبات کردن منطقه است.»

XS
SM
MD
LG