لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

عربستان از دستگیری سه عضو سپاه پاسداران خبر داد؛ ایران تکذیب کرد


در حالیکه نیروی دریایی عربستان سعودی می گوید سه عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را بازداشت کرده، یک مقام وزارت کشور ایران این ادعا را تکذیب کرد.

به گزارش رویترز، وزارت اطلاعات عربستان سعودی روز دوشنبه ۲۹ خرداد اعلام کرد این سه عضو سپاه پاسداران، روز جمعه بازداشت شدند. آنها سوار بر یک قایق بودند که به گفته مقام های عربستان، حامل سلاح بود و نزدیک سکوهای نفتی مرجان متعلق به عربستان در خلیج فارس بازداشت شدند.

در واکنش، مجيد آقابابايى مدير كل امور مرزى وزارت كشور به خبرگزاری های داخل ایران گفت: ادعاى عربستان درباره دستگيرى نيروى نظامى ايران صحت ندارد چرا كه افرادی كه با نيروهاى اين كشور روبه رو شدند، صيادان ساده اى كه قايق آنها هم قايق ماهيگيرى بوده است.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز روز سه شنبه در نشست خبری خود گفت که این افراد نظامی نبوده اند بلکه تعدادی از صیادان هستند.

اعلام بازداشت این سه نفر در حالی است که روز جمعه عربستان اعلام کرده بود که یک قایق ایرانی را ضبط کرده است. به گفته رسانه های عربستان، سه قایق به سکوهای نفتی مرجان نزدیک شده بودند که بعد از شلیک هشدار نیروی دریایی عربستان، دو قایق گریختند.

اعلام جزئیات بازداشت شدگان ایرانی در حالی است که روز جمعه برخی رسانه های ایران از کشته شدن یک ماهیگیر بوشهری خبر داده بود. سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز با تایید خبر مرگ یک ماهیگیر ایرانی، گفته بود وزارت خارجه سرگرم تحقیق در این باره است.

به نوشته رویترز، بازداشت سه عضو سپاه پاسداران، بر تنش بین ایران و عربستان می افزاید. عربستان و متحدانش که از دو سال پیش ارتباط دیپلماتیک با تهران را قطع کرده اند، می گویند ایران به شیعیان یمن و بحرین سلاح و مهمات می رساند.

مقام های عربستان، روز دوشنبه نگفتند که مقصد این قایق های سلاح و مهمات به کدام کشور بود. سه عضو سپاه مورد بازجویی مقام های اطلاعاتی عربستان قرار دارند. هنوز سپاه به بازداشت این سه نفر واکنشی نشان نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG