لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

دفاع مقام‌های دولت ایران از حمله موشکی سپاه به «مواضع داعش» در سوریه


یک روز بعد از حمله موشکی سپاه به «مواضع داعش در شرق سوریه»، برخی مقام های دولت ایران از جمله محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از این اقدام سپاه دفاع کردند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در پیامی که پس از حمله موشکی به شرق سوریه در توئیتر خود منتشر کرد، توان موشکی ایران را حمایت کننده «دفاع مشروع از شهروندان ایران و مبارزه مشترک جهانی با داعش و تروریسم افراط گرا» دانست.

روز یکشنبه ۲۸ خرداد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد که چند موشک زمین به زمین از مناطق غربی ایران به شرق سوریه، محل استقرار شبه نظامیانی که ایران آنها را اعضای داعش و مسئول حملات تروریستی تهران می‌داند، شلیک کرده است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران نیز در توئیتر خود نوشت: امنیت مردم ایران خط قرمز است. توان موشکی ایران بازدارنده و درخدمت صلح و ثبات و امنیت منطقه است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در واکنش به این حملات گفت که شلیک موشک به مقر داعش در دیرالزور سوریه به تلافی حملات تروریستی تهران و با اطلاع دولت سوریه دانست.

دفاع برخی اصلاح طلبان

برخی از شخصیت‌ها و چهره‌های اصلاح طلب در ایران نیز از این حملات دفاع کردند.

محمد رضا عارف، عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی، در صفحه اینستاگرام خود نوشت که حمله موشکی سپاه پاسخی بود به بدخواهان ایران.

عبدالله رمضان زاده نیز این حملات را «دفاع مشروع» جمهوری اسلامی دانست که با اطلاع کشورهای عراق و سوریه صورت گرفته است.

جزئیات بیشتر از حمله موشکی یکشنبه

اسوشیتدپرس روز دوشنبه ۲۹ خرداد نوشت، یک مقام نظامی ایران می گوید حمله موشکی ایران به داعش در سوریه یک هشدار به عربستان و ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه باشد.

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران تعداد موشک‌های شلیک شده به شرق سوریه را شش فروند موشک بالیستیک میانبرد عنوان کرد که مسافتی در حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ کیلومتر را طی کردند. او با بیان اینکه برخی از این موشکها از نوع ذوالفقار بودند گفت که با دولت‌های عراق و سوریه برای انجام این عملیات هماهنگی صورت گرفته بود.

به گزارش اسوشیتدپرس، آقای شریف گفته هدف این حمله موشکی فراتر از تندروها در عراق و سوریه بوده و بطور مشخص عربستان و آمریکا این پیام را دریافت کرده اند.

از سوی دیگر، امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران روز دوشنبه ۲۹ خرداد شلیک موشک به منطقه‌ای که مواضع داعش در دیرالزور خواند را موفقیت آمیز دانست.

به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، آقای حاجی زاده گفت: «موشک‌ها از ایران شلیک شد و بر فراز عراق عبور کرد و در سوریه فرود آمد. پهپادهایی که از اطراف دمشق به پرواز درآمده بود بر فراز دیرالزور (چگونگی) اصابت‌ها را به صورت همزمان برای ما در ایران مخابره می‌کرد.»

او تاکید کرد که اگر تروریست‌ها اقدامی علیه ایران انجام دهند این حملات تکرار خواهد شد. سپاه پاسداران حملات موشکی به مواضع داعش در سوریه را اقدامی به تلافی حملات تروریستی تهران خوانده است.

آمریکا و کشورهای غربی و برخی از کشورهای منطقه حملات تروریستی تهران محکوم کردند اما در عین حال برنامه موشکی ایران را تهدیدی برای منطقه می‌دانند.

پیش از این شورای امنیت در قطعنامه ای ایران را از آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع کرده است.

هفته پیش سنای آمریکا تحریم جدیدی علیه ایران را تصویب کرد که بخشی از آن بخاطر ماجراجویی موشکی ایران است.

از سوی دیگر، برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز مداخلات ایران در سوریه و عراق را محکوم کرده و اقدامات نظامی تهران را تحریک آمیز و بی‌ثبات کننده منطقه می‌دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG