لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۶

ارتباط قطر با ایران و گروه های اسلامگرا


تجمع حامیان قطر در استانبول ترکیه
تجمع حامیان قطر در استانبول ترکیه

قطر اتهامات عربستان سعودی و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر حمایت از تروریسم را رد می کند. چهار کشور عرب منطقه برای افزایش فشار بر دوحه اسامی ۵۹ نفر و چند خیریه مرتبط با قطر در لیست تروریسم را آشکار کردند.

«ایا بتراوی» و «سارا ال دیب» در مقاله مشترکی در روزنامه واشنگتن پست نوشتند، قطر متهم است که از القاعده و گروه های وابسته به داعش در سراسر منطقه از سوریه تا شبه جزیره سینا حمایت مالی می کند. دوحه یکی از حامیان اصلی اخوان المسلمین است که عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر آن را تهدیدی برای حکومت های خود و نیرویی مخرب در منطقه می بینند.

حماس که شعبه ای از اخوان المسلمین در غزه است از قطر صدها میلیون دلار کمک دریافت می کند.

بنا بر گزارش ها قطر برای آزادی بیست و شش شهروندش حدود یک میلیارد دلار به گروه های گروگان گیر شیعه مورد حمایت ایران در عراق پرداخته است.

عربستان سعودی معتقد است قطر از شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن پشتیبانی مالی می کند. قطر از کشورهای عضو ائتلاف به رهبری عربستان در بمباران حوثی ها در یمن بود. کارشناسان می گویند شواهدی برای تایید این رابطه وجود ندارد. ظاهرا اتهامات ریاض ریشه در نقش قطر در مذاکرات انتقال قدرت در یمن در سال دو هزار و دوازده دارد. قطر و عربستان سعودی در مذاکرات آتش بس اختلاف نظر نداشتند. ریاض دوحه را متهم کرد که با حمایت از حوثی ها قصد تخریب مذاکرات را دارد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG