لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

سنای آمریکا رای به فروش مهمات پیشرفته به عربستان سعودی داد


اکثریت سنا از این قرارداد حمایت کرد.
اکثریت سنا از این قرارداد حمایت کرد.

پنجاه و سه رای موافق در برابر چهل و هفت رای مخالف در مجلس سنای آمریکا راه را برای فروش پانصد میلیون دلار مهمات پیشرفته به عربستان فراهم کرد.

هلن کوپر در نیویورک تایمز نوشت، شمار بالای مخالفان از نگرانی فزاینده از کارزار تحت رهبری عربستان سعودی در جنگ داخلی یمن حکایت دارد. پرزیدنت ترامپ چند هفته پیش در سفر به ریاض از طرح فروش یکصد و ده میلیارد دلار تسلیحات به عربستان خبر داده بود.

رییس جمهوری آمریکا گفت این قرارداد قابلیت های نظامی عربستان را بهبود بخشیده و موجب اشتغالزایی در آمریکا می شود.

منتقدان فروش تسلیحات به عربستان که ترکیبی از دموکرات ها و جمهوریخواهان هستند می گویند ریاض اصلا نگران افزایش شمار تلفات غیر نظامیان در یمن نیست.

کاخ سفید چند ساعت قبل از رای گیری در سنا با قانونگذاران تماس گرفت و برای پرهیز از شکست طرح در رای گیری سناتورها را در جریان جزییات گذاشت.

تمام جناح های درگیر جنگ در یمن به ارتکاب جنایات جنگی از جمله حمله بی محابا به مناطق غیر نظامی و استفاده از کودک سربازان متهم شده اند. سازمان ملل متحد می گوید بیش از ده هزار نفر طی جنگ داخلی یمن کشته شده و بخش عمده ای از آن کشور با کمبود مواد غذایی روبرو است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG