لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

پشت پرده تغییرات عربستان کیست؛ وزیر امور خلیج فارس، دشمن ایران و حزب الله


«ثامر السبهان» بعد از ماجرای استعفای لبنان در آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت که چرا ثبات این کشور را برهم زده است.
«ثامر السبهان» بعد از ماجرای استعفای لبنان در آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت که چرا ثبات این کشور را برهم زده است.

ولیعهد قدرتمند عربستان سعودی به گروه کوچکی از مشاوران تکیه دارد که هیچ کدام جنجال برانگیزتر از «ثامر السبهان» وزیر به شدت ضد ایرانی دولت عربستان نیست؛ کسی که رد پای او در استعفای عجولانه و ناموفق نخست وزیر لبنان در اوایل این ماه دیده می شود.

اسوشیتدپرس در گزارشی که برخی رسانه ها چون تایمز اسرائیل آن را بازنشر کردند، نوشت: سبهان در مقام وزیر امور خلیج [فارس] دستی در کمک به شکل دادن قمار سنگین ریاض در مقابله با رقیبش ایران داشته است.

چند روز پیش از استعفای شگفت سعد حریری که تصور می شود عربستان آن را هماهنگ کرده بود، سبهان از طریق یک رشته توییت هایی دولت لبنان و همچنین ایران و متحدش حزب الله را تهدید می کرد؛ اتفاقی که بسیاری از لبنانی ها را نگران کرده بود مبادا کشورشان به جبهه رقابت منطقه ای ایران و عربستان کشیده شود.

چند روز پس از استعفای حریری، سبهان در واشنگتن با مقام های وزارت خارجه، دفاع، کاخ سفید و شورای امنیت ملی آمریکا ملاقات کرد که به خوبی سفر ماه مارس پیش نرفت. او به جای جلب حمایت مقام های آمریکایی با انتقادهای آنان روبرو شد که خواهان توقف توییت های تحریک آمیز اش بودند و می پرسیدند چه کسی به او این حق را داده است که ثبات لبنان میزبان بیش از یک میلیون پناهجوی سوری را بر هم بزند.

سبهان سه ماه قبل برای دیدار با حریری به بیروت رفته و پیام هشدار صریحی را علیه هر گونه امتیازدهی به متحدان ایران در لبنان داده بود.

نخستین سفر سبهان ۵۰ ساله به واشنگتن در ماه مارس به اتفاق محمد بن سلمان اتفاق افتاد؛ سفری که چند ماه بعد از آن محمد بن سلمان به مقام ولیعهدی ارتقاء پیدا کرد.

چند روز پس از استعفای حریری، سبهان در واشنگتن با مقام های وزارت خارجه، دفاع، کاخ سفید و شورای امنیت ملی آمریکا ملاقات کرد که به خوبی سفر ماه مارس پیش نرفت.

او به جای جلب حمایت مقام های آمریکایی با انتقادهای آنان روبرو شد که خواهان توقف توییت های تحریک آمیز اش بودند و می پرسیدند چه کسی به او این حق را داده است که ثبات لبنان میزبان بیش از یک میلیون پناهجوی سوری را بر هم بزند.

سبهان تجلی سیاست های تند ولیعهد سی و دو ساله عربستان سعودی است. سبهان در یکی از توییت هایش که گروه مورد حمایت ایران حزب الله را «حزب شیطان» خوانده بود به خوبی این امر را نشان داده بود.

سبهان که در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ وابسته نظامی عربستان سعودی در لبنان بود و بر فعالیت حزب الله نظارت می کرد اطلاعاتی را از بعضی سیاستمداران لبنانی درباره نقش این گروه در جنگ داخلی سوریه دریافت می کرد.

گفته می شود او بیش از آن که حرف بزند گوش شنوا دارد.

سبهان سپس به مقام اولین سفیر عربستان سعودی در عراق پس از بیست و پنج سال رسید. اما ۹ ماه بعد بغداد خواستار جایگزینی او شد. سبهان سپس به ریاض برگشت و اداره وزارت امور کشورهای خلیج فارس را در دست گرفت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG