لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

ولیعهد عربستان سعودی، خامنه‌ای را «هیتلر جدید» نامید


محمد بن سلمان ولیعهد ۳۲ ساله عربستان سعودی
محمد بن سلمان ولیعهد ۳۲ ساله عربستان سعودی

روزنامه نیویورک تایمز گفت و گویی با ولیعهد عربستان منتشر کرده که محمد بن سلمان ۳۲ ساله، رهبر جمهوری اسلامی ایران را «هیتلر جدید» خطاب کرده و گفته «ما» نمی خواهیم آنچه در اروپا رخ داد، در خاورمیانه تکرار شود.

این گفت وگوی مشروح دربرگیرنده موضوعات مختلفی از دیدگاه ولیعهد عربستان درباره مسایل خاورمیانه، ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ و ایران است.

جنگ لفظی رهبران عربستان سعودی و ایران تازه نیست، بخصوص که آیت الله خامنه ای نیز رهبران برخی کشورهای عربی را با عباراتی نامناسب خطاب می کند. اما این اولین بار است که رهبران عربستان، آیت الله خامنه ای را با هیتلر مقایسه می کنند.

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس پیش برنده سیاست های نظامی رهبر ایران در دیگر کشورهاست.
قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس پیش برنده سیاست های نظامی رهبر ایران در دیگر کشورهاست.

محمد بن سلمان که به تازگی به سمت ولیعهدی عربستان سعودی منصوب شده، همزمان عهده دار سمت وزارت دفاع این کشور نیز هست و در یک ماه اخیر به عنوان عالیترین مقام کمیته ای برای مبارزه با فساد، دهها شاهزاده و افراد صاحب نفوذ در عربستان را بازداشت کرده است.

ولیعهد عربستان سعودی درباره رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت: درسی که از اروپا آموختیم این است که کوتاه آمدن نتیجه نمی‌دهد. ما نمی‌خواهیم که هیتلر جدید در ایران آنچه را در اروپا رخ داد در خاورمیانه تکرار کند.

دشمنی عربستان سعودی و ایران در پنج سال اخیر به شدت افزایش یافته است. این دو کشور در سه دهه اخیر تنش هایی داشته اند اما از زمان بهار عربی این روند تشدید شده است.

حمله نیروهای بسیجی به سفارت عربستان در تهران.
حمله نیروهای بسیجی به سفارت عربستان در تهران.

جمهوری اسلامی ایران حامی بشار اسد و شیعیان دیگر کشورهاست و در مقابل عربستان حامی دولت های سنی و رهبران محلی است.

سه سال سال پیش اعدام یک روحانی شیعه در عربستان موجب اعتراضات و حمله به سفارت عربستان در تهران شد که در پی این رویداد، ریاض روابط خود را تا امروز با ایران قطع کرد.

همچنین دو کشور در یمن جنگ نیابتی دارند. ایران حامی مالی و تسلیحاتی حوثی های یمن است اما عربستان با ائتلافی، علیه این گروه می جنگد. یک ماه پیش شلیک یک موشک بالستیک از سوی حوثی ها به ریاض بر تنش ها بین ایران و عربستان افزود بخصوص که ریاض می گوید این موشک بالستیک توسط تهران در اختیار حوثی ها قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG