لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۴

دیدگاه| آیا خیال توافق صلح خاورمیانه به حقیقت می‌پیوندد؟


یکی از معدود دیدارهای عباس و نتانیاهو در سال ۲۰۱۵

یادداشتی از هرب لندن در فاکس نیوز

در تاریخ اوقاتی است که تلاقی رویدادها موجب شکل گیری مواضعی می شود که زمانی خیالی تصور می شد. سال ها از یک دوره ریاست جمهوری به دوره بعد تصور می شد که توافق صلح اسرائیل و فلسطینیان قابل دسترسی است. با این وجود هر بار بهترین طرح های دیپلمات ها به خیالی باطل بدل می شد.

مصر موجب اتحاد فتح و حماس شده است و زمینه را برای مذاکرات صلح بدون شکاف های درونی آماده کرده است. ولیعهد عربستان عامل سرعت دهنده پیوستن طرفین به یکدیگر بوده است. تنظیم یک توافق در این شرایط می تواند موقعیت محمد بن سلمان را در سراسر منطقه به عنوان یک میانه رو و آزادیبخش تقویت کند.

دیپلمات های مصری می گویند برای اولین بار حماس و فتح حاضرند اسرائیل را به عنوان کشور یهود به رسمیت بشناسند.

پایه سوم این صندلی سه پایه تلاش مشترک سعودی و اسرائیلی در شکست ایران و حزب الله و ناکام گذاشتن تمایل به ایجاد یک هلال شیعی در منطقه است.

وقتی موشک های ایران از یمن به سوی پایتخت عربستان شلیک شد، محمد بن سلمان دریافت که مواجهه با ایران اجتناب ناپذیر است. او دریافت که برای چیره شدن بر این چالش نیاز به کمک اسرائیل دارد.

پیش بینی حفظ این شرایط غیر ممکن است. با این وجود توافق های قبلی بر سر سرسختی فلسطینیان از بین رفت.

ولیعهد عربستان با مخالفت مخالفان داخلی آزادی های اجتماعی و سیاسی مورد نظرش روبرو است؛ امری که می تواند موفقیت در بازگرداندن ثبات به منطقه را تهدید کند.

نخست وزیر اسرائیل می داند چنین شرایط مطلوبی ممکن است دیگر تکرار نشود.

پرزیدنت ترامپ دست دیپلماتیک خود را خیلی هوشمندانه بازی کرده است. او به ولیعهد عربستان اهرم لازم برای مذاکره بر سر شرایط توافق بدون تحمیل دستور کار آمریکا را داده است. او حمایت بنجامین نتانیاهو را بدون تنگ کردن عرصه بر او خواستار شده است. مهم تر از همه این که این گفتگوها زیر رادار انجام گرفته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG