لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۰

سازمان ملل متحد: در جنگ یمن ده هزار غیرنظامی کشته شده اند


کشته شدگان پس از یک حمله هوایی سعودی- یمن اکتبر ۲۰۱۶
کشته شدگان پس از یک حمله هوایی سعودی- یمن اکتبر ۲۰۱۶

دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحد در یمن گفت که شمار مرگ غیرنظامیان در جنگ دو ساله اخیر در این کشور به ده هزار نفر رسیده و ۴۰ هزار نفر نیز مجروح شده اند.

جیمی مک گولدریک رئیس این دفتر روز دوشنبه در صنعا به خبرنگاران گفت که ارقام فوق بر اساس فهرست تهیه شده در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی است و رقم واقعی بیش از این است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد این اولین بار است که یک مقام رسمی سازمان ملل متحد چنین رقم بالایی از مرگ و میر غیرنظامیان در این فقیرترین کشور جهان عرب را تایید می کند. پیشتر یک گزارش سازمان ملل متحد رقم کشته شدگان غیرنظامی در جنگ یمن را ۴۲۰۰ نفر اعلام کرده بود.

درگیری در یمن میان شورشیان شیعه حوثی با ائتلاف عرب به رهبری عربستان سعودی است که از عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری این کشور حمایت می کند.

پس از آن که حوثی ها که گفته می شود از سوی ایران حمایت می شوند، دولت را در صنعا تصرف کردند، ائتلاف عرب به رهبری ریاض در مارس ۲۰۱۵ حملات هوایی را علیه مواضع حوثی ها آغاز کرد.

منتقدان می گویند حملات هوایی عربستان الزاما مواضع شورشیان را هدف نگرفته و عمدا به اهداف غیرنظامی نیز حمله کرده است. عربستان این اتهامات را رد می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG