لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

عربستان سعودی؛ ریاضت اقتصادی در خانه، ساخت قصر باشکوه در مراکش


روزنامه نیویورک تایمز از ساخته شدن قصری برای ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در مراکش و در کرانه اقیانوس اطلس خبر می دهد این درحالی است که این کشور مدتی است که سیاست ریاضت اقتصادی در پیش گرفته است.

پادشاه عربستان سعودی در حالی ساخت این قصر باشکوه و مجهز به باند فرود هلیکوپتر و چادر عظیم برای تفریح و سرگرمی را به تازگی تمام کرده، که دولت این کشور اخیرا سیاست های صرفه جویی اقتصادی سختگیرانه ای را اتخاذ و پروژه های چندین تریلیون دلاری را در داخل کشور لغو کرد.

نیویورک تایمز می گوید که ثروت آل سعود از کشف چاه های نفتی می آید که پدر ملک سلمان، ملک عبدالعزیز بن سعود در ۷۵ سال پیش کشف کرد.

به گفته این روزنامه آمریکایی عایدات حاصل از فروش نفت سالانه میلیاردها دلار نصیب خانواده سلطنتی سعودی می کند که ثروتمندترینشان مالک شاتوهای اشرافی فرانسوی و قصرهای سعودی هستند، حسابهای مالی شان در بانک های سوئیسی است، زیر عبایه های خود لباس های گران قیمت می پوشند و سوار مجلل ترین قایق های تفریحی جهان می شوند.

نیویورک تایمز می گوید که ملک سلمان به شکل غیررسمی رئیس شرکتی خانوادگی است. تداوم قیمت پایین نفت اقتصاد این کشور بزرگترین تولیدکننده نفت جهان را دچار مشکل کرده و این سوال را موجب شده که آیا خانواده بسیار بزرگ آل سعود هم زندگی پرزرق و برق خود را حفظ کند و هم مشکلات پیش روی کشور را از سر بگذراند.

عربستان سعودی در حال حاضر با مشکلات جدی جنگ پرخرج یمن، خشونت های سوریه و عراق و مخاصمه با ایران و همچنین مشکلات اقتصادی داخلی مواجه است که دومی ممکن است شهروندان عادی کشور را به ستوه آورد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG