لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۱

بیش از «١٠ هزار سرباز روسیه» از مرز اوکراین به پایگاه‌هایشان بازمی‌گردند


مانور نظامی روسیه در مرز اوکراین.
مانور نظامی روسیه در مرز اوکراین.

رویترز روز شنبه ۴ دی ماه در خبری به نقل از خبرگزاری اینترفکس اظهارات یک مقام نظامی روس را منعکس کرد که می‌گوید روسیه بیش از ١٠ هزار سرباز خود را پس از مانورهای نظامی یک‌ماهه در امتداد مرز با اوکراین به پایگاه‌هایشان بازمی‌گرداند.

این مانورهای نظامی در چندین منطقه همجوار با اوکراین از جمله شبه‌جزیره کریمه، که روسیه در سال ۲۰۱۴ تصرف کرد، برگزار شدند.

استقرار ده‌ها هزار سرباز نظامی روس در امتداد مرزهای شمالی، شرقی، و جنوبی اوکراین با روسیه این بیم را در کی‌یف و دیگر پایتخت‌های غربی به وجود آورده که مسکو در حال طرح‌ریزی برای حمله است.

همزمان رویترز به نقل از یک مقام دولتی آلمانی گزارش داد ینس پلوتنر، مشاور سیاست خارجه صدراعظم آلمان، و دمیتری کوزاک، مذاکره‌کننده روس در امور اوکراین، توافق کرده‌اند ماه آینده با هدف کاهش تنش‌ها بر سر اوکراین مذاکره کنند.

هنوز دولت آلمان در این باره اظهار نظر نکرده است.

منتقدان با انتقاد شدید از احداث خط لوله نورد استروم ٢ جهت انتقال گاز روسیه به آلمان، برلین را متهم به مماشات با پوتین می‌کنند. اما برلین ضمن تاکید بر لزوم سیاسی‌نکردن نورد استروم ٢ می‌گوید این تنها یکی از چندین خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز شنبه ٢٠ آذر به خبرنگاران گفت در تماس تصویری اخیر خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به وی هشدار داده است چنانچه به اوکراین حمله کند روسیه «هزینه وحشتناکی» خواهد پرداخت و با عواقب اقتصادی ویرانگری روبرو خواهد شد.

کرملین ضمن تاکید بر حق خود مبنی بر آرایش نیروهایش آنطور که مناسب می‌بیند، وجود طرح حمله به اوکراین را رد می‌کند و از غرب می‌خواهد ناتو را به سوی مرزهای شرقی‌ ناتو گسترش ندهند.

XS
SM
MD
LG