لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۱

بیانیه پایانی جی-٧ خطاب به روسیه: حمله به اوکراین «تبعات عظیم و هزینه شدیدی» خواهد داشت


عکس یادگاری وزرای خارجه و توسعه کشورهای عضو گروه جی-٧ در روز پایانی نشست این گروه در لیورپول، بریتانیا. یکشنبه ٢١ آذر ۱۴۰۰
عکس یادگاری وزرای خارجه و توسعه کشورهای عضو گروه جی-٧ در روز پایانی نشست این گروه در لیورپول، بریتانیا. یکشنبه ٢١ آذر ۱۴۰۰

وزیران امور خارجه کشورهای عضو گروه ٧ روز یکشنبه ٢١ آذر در بیانیه پایانی نشست خود در لیورپول به روسیه هشدار دادند حمله به اوکراین برای مسکو «تبعاتی عظیم و هزینه‌ای شدید» خواهد داشت.

بر اساس برآوردهای سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده، روسیه ممکن است در حال طرح‌ریزی برای حمله از چند جبهه به اوکراین در اوایل سال آینده میلادی با مشارکت ۱۷۵ هزار سرباز باشد.

نمایندگان کشورهای عضو جی-٧ طی نشست دوروزه خود در لیورپول یک‌صدا افزایش تحرکات و قوای نظامی روسیه در امتداد مرز با اوکراین را محکوم کرده و از مسکو خواستند تنش‌زدایی کند.

در ادامه این بیانیه، اعضای جی-٧ از تلاش‌های فرانسه و آلمان در چارچوب نشست «قالب نرماندی» جهت اجرای کامل توافق‌های مینسک به منظور حل منازعه در شرق اوکراین اعلام پشتیبانی کردند.

بر اساس این بیانیه، «روسیه نباید هیچ شکی داشته باشد که تجاوز نظامی بیشتر به اوکراین تبعاتی عظیم و هزینه‌ای شدید با خود به همراه خواهد داشت.»

در ادامه این بیانیه بر تعهد خدشه‌ناپذیر گروه جی-٧ به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین و نیز حق تعیین آینده دولت‌های مستقل تاکید شده است.

همچنین جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با تاکید بر حمایت همگانی از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین گفت: «ما مصمم هستیم تا روسیه را به درک این موضوع سوق دهیم که هرچیزی که بتواند نشان‌دهنده حمله به اوکراین باشد، هزینه بالایی برای مسکو خواهد داشت.»

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، نیز روز شنبه ٢٠ آذر به خبرنگاران گفت در تماس تصویری خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به وی هشدار داده است چنانچه به اوکراین حمله کند روسیه «هزینه وحشتناکی» خواهد پرداخت و با عواقب اقتصادی ویرانگری روبرو خواهد شد.

لزوم مقابله با تجاوزات روسیه به خاک اوکراین از محورهای اصلی گفت‌وگوهای دوجانبه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، با همتایان خود در حاشیه نشست جاری گروه جی-٧ در لیورپول بوده است.

روسیه ضمن رد طرح‌ریزی برای حمله به اوکراین، غرب را متهم به «روس‌هراسی» می‌کند. این کشور، گسترش ناتو به شرق را تهدیدی برای خود و همچنین ناقض ضمانت‌هایی می‌داند که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ١٩٩١ به مسکو داده شد.

* فرهاد پولادی، خبرنگار صدای آمریکا، در تهیه این گزارش مشارکت کرده است.

XS
SM
MD
LG